Rettegés

2 órája

Ezt tegye, ha szembejön a medve

Az utóbbi években egyre gyakrabban történik medveészlelés a Bükkben. Legutóbb Lillafüredhez közel találtak túrázók medvenyomot. Utánajártunk, súlyosbodhat-e a medvehelyzet a környékünkön, illetve hová húzódik vissza a bükki medve téli álmára.

Gárdonyi Edina

Meg kell tanulnunk együtt élni velük

Fotó: WildMedia

A Bükkben a barnamedvék jelenléte ismert, a nemzeti park igazgatósága is többször megerősítette már, hogy időnként felbukkan egy-egy barnamedve lakott területek vagy turistaútvonalak környékén. Legutóbb egy medve lábnyomát fotózta egy túrázó a Bükki Nemzeti Park területén. Cikkünk megjelenése után pedig kamerafelvételt kaptunk egy Bükkszentkereszt és Répáshuta környékén barangoló medvéről.

medve, bükk, miskolc
Ezt a nyomot fotózták a közelmúltban egy népszerű turistaútvonalon. Ez bizony medve volt.
Fotó: Facebook

Hozzá kell szoknunk a medve jelenlétéhez?

Megkérdeztük a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot, hogy elképzelhető-e olyan helyzet, mint Erdélyben, ahol szinte természetes lakott területen a medvék jelenléte? A válaszuk határozottan az, hogy nem fordulhat elő hasonló helyzet.

Mind a Kárpátok által nyújtott élőhelyek kiterjedése, mind a medvék állománya nagyságrendekkel nagyobb ott. Romániában több ezer példány medve él és szaporodik, míg hazánkban csupán néhány egyed jelent meg. Szaporodó egyedről jelenleg hazánkban nincs igazolt eset. 

A Bükki Nemzeti Park felhívta a figyelmet, hogy a faj közvetlen és közvetett etetésének elkerülése, megfelelő hulladékkezelés, természetben való helyes viselkedés, kutyasétáltatás csak pórázon mind olyan apróságok, amelyek elkerülhetővé teszik a fokozottan védett fajjal való potenciális konfliktusforrások elkerülését. 

Kiemelnénk, hogy a medvével történő találkozás elkerülése érdekében teendője a lakosságnak, önkormányzatoknak, túrázóknak is van. Fontos, hogy tartsák be a honlapunkon közzétett iránymutatásokat. Semmiféle hulladékot ne tároljanak állatok által hozzáférhetően, mert azok bevonzhatják őket.

Teendők találka esetén

Amennyiben – bár az igazgatóság szerint kicsi rá az esély – valaki nemcsak a nyomával, hanem valóban barna medvével találkozik, leginkább a találkozás helyszínéről a higgadt, lassú visszahátrálás a javasolt. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján hiteles szakmai információk érhetők el a barnamedvével, azok észlelésével és azzal kapcsolatban is, hogy mi a teendő abban az esetben ha valaki találkozik a faj egy példányával.

Minden bejelentés után helyszínelnek

Az eddig lakott területen észlelt medve előfordulások néhány percig tartottak, jellemzően a medvét és a lakosságot is veszélyeztető például autós követés, üldözés formájában. Minden medvékkel kapcsolatos esetet helyszínelünk. 

– nyilatkozták. 

A lakott területről jelzett medvék előfordulását részben a körülmények, részben az információk megalapozatlansága miatt sem lehet megerősíteni. 

Nemsokára téli álmot alszanak

A Kárpátokban élő barna medvék jellemzően november-december hónapban kezdik meg téli álmukat

 – tájékoztatott a nemzeti park igazgatósága, így vélhetően hamarosan nem találkoznak medvével, vagy nyomaival a kirándulók, túrázók. A barnamedve jellemzően rejtett, védett sziklaüregben, néha földbe kapart vacokban.

Ha bárki barnamedvét látna, vagy a jelenlétére utaló jeleket vél felfedezni, először mindig az adott nemzeti park igazgatóságával vegye fel a kapcsolatot. Pontos – helymeghatározással, fotóval alátámasztott – bejelentés esetén a nemzeti parkok munkatársai megvizsgálják a helyszínt. 

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság központi ügyeleti telefonszáma: 06-30-861-3808.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában