2024.11.10. 12:30
Csodafegyverek dobják fel a hangulatot
Három bogyós „csodafegyverrel” legyőzhető az ősz sötétsége és a rengeteg meghűléssel járó betegség. Az ősz gyógynövényei feldobják az ember hangulatát. A bogyós gyümölcsök az ősz legjobb gyógynövényei, amelyek számos jótékony tulajdonsággal rendelkeznek. Lássuk, melyek a legfontosabb őszi gyógynövények Miskolcon!
A természet mindenre gyógyírt kínál
Milyen gyógynövények segítik a megfázás, az ősz évszakában gyakran kialakuló fáradtság enyhítését? Erről beszélt nekünk a miskolci Pászk Norbert gyógynövényszakértő.
Ősz idején a Bükk a bogyós gyümölcsök kincsestára
A bogyós gyümölcsök számos hatóanyagot tartalmaznak, emellett bővelkednek vitaminokban és ásványi anyagokban, rengeteg festékanyagban. A bogyós gyógynövények akár teaként, akár lekvárként remekül használhatóak a megfázás elleni küzdelemben ősz idején.
Magyarországon a galagonya, a kökény és a csipkebogyó a legjelentősebb bogyós gyümölcsök az őszi évszakban. Ezek a hazai gyógynövények elérhetőek Miskolcon, és rengeteget javítanak az ember kedélyállapotán, nagyszerű hatással vannak a megfázás ellen
- hívta fel a figyelmet a bogyós gyümölcsök fontosságára Pászk Norbert. - „A legtöbb bogyós gyümölcs az erdőszéleken, a legelők mentén nő, emellett a tisztásokon is sokat találunk belőlük.”
A szakember kiemelte: ez a három gyümölcs szinte bárhol megtalálható a Bükkben, érdemes minél többet gyűjteni belőlük az őszi időszakban, ezek a hazai gyógynövények legjobbjai ősz idején.
A galagonya erősíti a szívet és csökkenti a vérnyomást
A galagonya termését gyűjtsük be, ha a természetben járunk, és felfigyelünk erre a gyógynövényre. Egy flavonioidnak nevezett festékanyag található benne, ami hatékony vérnyomáscsökkentő és szíverősítő hatású – hangsúlyozta gyógynövényszakértő. Itt még többet olvashatunk a galagonya várnyomáscsökkentő szerepéről.
A galagonyát teaként, lekvárként is felhasználhatjuk. Emellett tinktúrát ugyancsak készíthetünk belőle, mert ez a felhasználási mód töményebben tartalmazza a hatóanyagokat, intenzívebb hatást fejt ki a szervezetre.
A kökény segíti a téli fogyókúrát
A kökény valósággal dúskál az ásványi anyagokban és a vitaminokban, rendkívül jó immunerősítő tulajdonságokkal rendelkezik.
A kökény termésének anyagcserefokozó hatása van, megkönnyíti a téli fogyókúrát. A régi fogyókúrákhoz előszeretettel használtak kökényteát. Érdemes fogyasztani a kökény virágát, finom tea készíthető belőle
- hívta fel a figyelmet Pászk Norbert. A kökénylekvárban ugyancsak lényeges a cserzőanyag, összehúzó és vérzéscsillapító hatással (emellett bakteriális hasmenés esetén szintén alkalmazzák). A gyógynövényekkel foglalkozó szakember kiemelte: a kökényben és a bogyós gyümölcsökben rengeteg festékanyag található, erős immunerősítő hatással. Ezek a festékanyagok kulcsszerepet játszanak a daganatos betegségek megelőzésében, a kiegészítő terápiákban szintén alkalmazhatóak. E tekintetben fontos a fekete áfonyában lévő mirtillum nevű festékanyag, de a berkenyében is számottevő mennyiség található ebből.
A csipkebogyó világszinten a harmadik legnagyobb C-vitamin tartalmú növény
A csipkebogyó jól ismert lázcsillapító, vesetisztító és immunerősítő hatásairól, igazi bogyós csodafegyver az őszi évszakra. Jelentős a C-vitamin tartalma. Olyannyira, hogy Pászk Norbert szerint világviszonylatban a csipkebogyó a harmadik helyezett ezen a képzeletbeli dobogón:
A második legnagyobb C-vitamin tartalom tekintetében megoszlanak a vélemények a tudományban, fej fej mellett áll a goji bogyó és a homoktövis. A legtöbb C-vitamint tartalmazó azonban vitán felül az acerola, más néven a barbadosi cseresznye.
Pászk Norbert hangsúlyozta: a csipkebogyó egyike azon kevés növénynek, amiket hidegáztatással készítünk el. Nagyjából 8-10 órányi hidegáztatás szükséges a csipkebogyó esetében. Semmiképpen sem szabad felforrósítani ezt a növényt, mert 40-50 fokon károsodik benne a C-vitamin, egy rendkívül hőérzékeny vitaminról beszélünk.
Érdemes még dércsípés, vagyis a komolyabb őszi fagyok előtt csipkebogyót szedni, ha teát akarunk készíteni belőle, mert ilyenkor még jóval több benne a C-vitamin
- javasolja a szakember. - „Az őszi fagyok után akkor jó csipkebogyót gyűjteni a természetben, ha lekvárt vagy szirupot tervezünk készíteni belőle, ugyanis a fagytól sokkal finomabbá válik a csipkebogyó íze.”
Korábban itt írtunk arról, hogy érdemes körülnézni a természetben, mert megesik, hogy az orvosság a kertünkben nő.