2022.01.10. 07:00
Játszanak a színekkel, ez a Szín-Játék
A színek mesékbe ágyazva kelnek életre, felfedve sajátos egyéni karakterüket.
Forrás: Olvasónktól
Szín-Játék címmel nyílik meg a Hámori Waldorf Iskola diákjainak jubileumi kiállítása január 18-án délután 5 órakor a miskolci Ifjúsági Házban.
Jó barát, engedelmes szolga
A festés kiemelt szerepet játszik a Waldorf-tantervben mint az érzelmi nevelés fontos eszköze, mondta az Észak-Magyarországnak Rőczei Zsanett, az intézmény rajztanára.
Az első évek festésóráinak még nem egy kép létrehozása a célja, hanem a folyamat átélése. A színek mesékbe ágyazva kelnek életre, felfedve sajátos egyéni karakterüket. Kezdetben szabadon áramlanak, keverednek egymással a színek a vizes papíron, majd az évek előrehaladtával feltárják talányaikat és eszközül szolgálnak az ábrázoláshoz és az érzelmek kifejezéséhez.
A színek jó baráttá, engedelmes szolgává válnak a diákok kezében.
Végtelen távlatok nyílnak előttük az új technikák megismerésével: akvarell, viaszkréta, színes ceruza, kézzel festett fonalak, pasztellkréta, tus, szén, tempera, akril- és olajfesték vezeti őket a színek gazdag és rejtélyes világába, sorolta a pedagógus.
Harminc éve
Hozzátette: a Waldorf-pedagógia több mint száz éve van jelen a világban, a Hámori Waldorf Iskola pedig harminc éve színesíti Miskolc oktatási palettáját. Az iskola 1992-ben szülői kezdeményezésre jött létre, és azóta virágzik töretlenül.
A Waldorf-pedagógia célja, hogy módszerével és neveléselméletével a gyermekek egészséges fejlődését támogassa.
A mindennapok szerves része
Ennek érdekében teljes mértékben tekintetbe veszi az életkori sajátosságokat és az adott korhoz tartozó fejlődési törvényszerűségeket. A testi, lelki és szellemi adottságok fejlesztésére egyformán hangsúlyt fektet az egységes művészeti, gyakorlati és intellektuális képzés útján, így az oktatásban „a szív, a kéz és a fej” egyidejű nevelése jelenik meg. Gondolkodás, érzés, akarat, ez a hármasság hatja át a tanterv egészét. A művészet, az alkotótevékenység mindennapjaink szerves része, a világ megismerésének fontos eszköze, vallják a Waldorf-pedagógusok – fogalmazott Rőczei Zsanett.
(A borítóképen: Hencz Dóra alkotását egy Monet-kép ihlette)