2020.04.08. 19:30
Nem örülnek annak, hogy ebben az elsők
A labdarúgókon kívül minden megmaradó munkavállalónál bércsökkentés van a DVTK-nál.
A DVTK néhány napja egy olyan tartalmú közleményt tett közzé, amely szerint az NB I.-es labdarúgócsapat tagjai, edzői és a klub vezetői lemondtak a – korábban velük kötött szerződéseikben szereplő – bérük 30 százalékáról, április 1-től kezdődően.
A piros-fehérek honlapján ebben a témában megjelentetett két cikk egyikében az is szerepel, hogy elsőként a klubvezetés tagjai döntöttek a saját bércsökkentésükről, és ezt követően találkoztak az NB I.-es labdarúgócsapat keretének játékosaival, edzőivel, akik partnerek voltak abban, hogy az ő fizetéseik szintén 30 százalékkal mérséklődjenek. Ezzel a hazai labdarúgócsapatok közül a DVTK lett az első élvonalbeli klub, amely deklaráltan takarékossági intézkedéseket vezetett be a március közepén, a koronavírus-veszély miatt félbeszakadt bajnokság holt idényében. Június 30-ig – Elsőnek lenni valamiben általában jó, de ez most nem az a helyzet, aminek örülnünk kellene. Senkinek sem jó, hogy ilyen lépéseket voltunk kénytelenek megtenni, de ezek a döntések mind azért születtek, hogy a koronavírus-veszélyhelyzet gazdasági hatásait ellensúlyozzák; arra viszont büszke vagyok, hogy a DVTK-család ismét megmutatta az erejét, hiszen mi vagyunk az első olyan magyar klub, ahol nemcsak a játékosok és a szakmai stáb, de a dolgozók és a vezetők is lemondtak fizetésük egy részéről a klub jövője érdekében – válaszolta megkeresésünkre Sántha Gergely, a diósgyőri labdarúgócsapatot működtető gazdasági társaság ügyvezetője, aki arra a kérdésre, hogy ez csökkentés mennyi időre szól, így felelt: – A mostani negyedév végéig, vagyis június 30-ig. Reményeink szerint ebben a három hónapban sok olyan dologra választ lapunk, ami most még nem látható tisztán, gondolok itt a 2019/20-as bajnoki idény lezárására, illetve a következő évad indulására.
Mindenkit érint
Lapunk úgy értesült, hogy a pénzügyi megszorító intézkedések nemcsak a klub vezetőit, az NB I.-es csapat játékosait, edzőit érintik, hanem a DVTK összes szakosztályát, munkavállalóját is, különböző mértékekben. Vannak, akiknek a bére 5, 10, 15, 20, 25 százalékkal csökken, és vannak olyanok is, akiknek megszüntetik a munkaviszonyát.
– A klubnál olyan intézkedéseket hoztunk, amelyek összhangban vannak Magyarország Kormányának döntéseivel, és arra irányulnak, hogy a koronavírus járvánnyá válásának, terjedésének esélyeit a minimálisra csökkentsük – mondta Sántha Gergely. – Ezért minden sportágban beszüntettük a csoportos edzések megtartását, sportolóink egyéni edzéstervek alapján otthonaikban, lakhelyük közelében végezhetnek sportmozgásokat. A beszűkült sportolási lehetőségek miatt sajnos nem tudunk minden olyan sportszakembert foglalkoztatni, akivel erre az évadra megállapodást kötöttünk, ezért szerződéseket is fel kellett bontanunk. Ez nemcsak edzőket, hanem más munkakörben foglalkoztatott dolgozókat is érint, hiszen például a szervezési, adminisztrációs feladatok is jelentősen lecsökkentek. A DVTK-nál jelenleg arra törekszünk, hogy a válsághelyzet elmúltával olyan helyzetből kezdhessük meg a sportszakmai munkát, amely a versenyképességünket megőrzi. Nagyon sok olyan szereplője van a gazdaságnak, akiknek ettől jóval fájóbb döntéseket kellett, kell meghozniuk, egész kollektívákat bocsátanak el. Nálunk a dolgozóink többsége a jövőben kevesebb pénzhez jut, ugyanis bár különböző mértékben, de mindenkinél csökkentettük a béreket.
Rendkívül nehéz
Arra a kérdésre, hogy ez utóbbi mit jelent, az ügyvezető egy példával válaszolt: akinek nem érte el a fizetése a 200 ezer forintot, annál nem 30 százalék volt a csökkentés, mint a labdarúgócsapat tagjainál, hanem csak 5 százalék. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy az intézkedések következtében mekkora összeggel csökkennek a klub kötelezettségvállalásai, de az ügyvezető erre azt felelte, hogy pontos számot egyelőre nem tud mondani.
– Azt sajnos mi sem tudjuk, hogy a koronavírus-veszély meddig tart. Az viszont látszik, hogy a nyomai nem napokban, hanem inkább hetekben, hónapokban lesznek mérhetők, és ezt a gazdaság óriási mértékben megszenvedi, ezzel összefüggésben pedig a sport is rendkívül nehéz helyzetbe kerül, kerülhet. Emiatt kell most nagyon nehéz döntéseket hozni, a jövő érdekében – mondta Sántha Gergely.
A multifunkcionális csarnokról
Bár a DVTK-edzőcentrumban megállt az élet, nincs sporttevékenység, az ingatlan szomszédjában változatlanul zajlik a multifunkcionális sportcsarnok építése. – Az építőipart szerencsére nem fékezte le teljesen a koronavírus, és nagyon úgy tűnik, hogy a csarnokot sikerül időben tető alá hozni – mondta Sántha Gergely.
(A borítóképen: Sántha Gergely| Fotó: ÉM)