Magyarország

2010.08.02. 19:36

Csaknem 50 millióval távozik a Duna TV elnöke - RTL Híradó

<p>Bár maga mondott le, bruttó 49 millió forinttal távozhat a Duna TV elnöke. Az nem egyértelmű, hogy vonatkozik-e rá a két millió forint feletti végkielégítésekre kiszabott 98 százalék különadó.</p>

Az elküldött állami cégvezetőknek valószínűleg fizetniük kell, de náluk is kérdés, mennyit. A vállalatok egy részét felügyelő Magyar Fejlesztési Bank szerint ugyanis ehhez nincs köze a nyilvánosságnak - hangzott el az RTL Híradóban.

Cselényi László, a Duna TV elnöke két hete mondott le, és bár maga döntött így, szerződése szerint majdnem 100 millió forint végkielégítés járna neki. A feléről lemondott, kérdés, hogy a maradékkal mi lesz. A kétmillió forint feletti részre 98 százalék adót kell fizetni, de a jogászok nem értenek egyet abban, hogy egy közalapítvánnyal kötött megbízási szerződésre is vonatkozik-e a törvény.

Nagy Anna kormányszóvivő szerint az a kérdés, hogy ki az, aki közpénzből kapja fizetését, és ki az, akinek a végkielégítése meghaladja a 2 millió forintot: ez az a két kritérium, ami alapján a 98 százalék különadót kivetik.

 

980 ezer forint adót fizet be



A kormányváltás óta több mint 80 állami tulajdonú intézménynél váltották le a vezetőket. Az RTL Híradója szerette volna megtudni, hogy például az Autópályakezelő, a Magyar Turizmus Zrt. vagy a Magyar Export-Import Bank lecserélt vezetői mekkora végkielégítéssel távoztak. Az ezeket felügyelő Magyar Fejlesztési Bank kommunikációs osztálya azt írta a Híradónak, hogy konkrét számokat nem mondhatnak, "ugyanis jogállamban élünk". Annyit elárultak, hogy a járandóságuk felét kapták.

Korábban, még az előző kormány idején már nyilvánosságra hozták a fizetéseket. Ennek alapján az Autópályakezelő vezetője 3 millió forint végkielégítést kapott. Ebből egymillió forint után 980 ezer forint adót fizet be. Az Eximbank vezetője 3 millió 755 ezer forinttal távozott. Vagyis 1 millió 755 ezer forintot terhel a 98 százalékos különadó. De vannak, akik egyáltalán nem kapnak végkielégítést. Ilyenek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz tartozó cégek, például a Magyar Posta, a Szerencsejáték Zrt. vagy a Magyar Villamos Művek leváltott vezetői.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!