2011.04.09. 17:32
Több tízezer embert várnak a szombati tüntetésre
<p>Budapest - Több tízezer résztvevőt várnak a szombati budapesti demonstrációra, amelyet a hat magyar szakszervezeti konföderáció és az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) szervez, igazságos béreket és a munkahelyek biztonságát követelve.</p>
17.17: Nem volt szükség rendőri intézkedésre
17.12: Palkovics Imre: a megszorítás nem megoldás
16.57: Pataky Péter: "nagyon sok senkit látok magam előtt"
16.17: Liga: Orbán Viktor ne képviselje a munkavállalókat
15.22: 45 ezer ember az Andrássyn
15.02: 28 felszólaló mond beszédet az Oktogonnál
14.07: Szakszervezeti tüntetés: Elindult a több tízezeres tömeg az Oktogonhoz
13.02: Szakszervezeti tüntetés: Már 8-10 ezren vannak a Hősök terén
11.12: Szakszervezeti tüntetés - Már gyülekeznek az emberek
06.42: Fővárosi forgalmi változások szombaton
05.57: A tüntetésre 21 országból érkeznek résztvevők, hogy felhívják az európai döntéshozók figyelmét kéréseikre. A hazai szakszervezeti szövetségek vezetői úgy nyilatkoztak: a magyar munkavállalókat sújtó kormányzati intézkedések ellen is az utcára hívják az embereket.
A demonstrációt azért rendezik Budapesten, mert jelenleg Magyarország az Európai Unió soros elnöke, az időpontot pedig azért választották, mert épp most tanácskoznak itt az unió pénzügyminiszterei - közölte korábban John Monks, az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkára. Elmondta: a tervek szerint 2013 után ha egy ország nem megfelelőn versenyképes, akkor a bérszinteket kell csökkentenie. Ez a legtöbb európai országban lefelé nyomja majd a béreket. A demonstráción a tüntetők egyebek mellett azt szeretnék üzenni a pénzügyminisztereknek: enyhítsék a nyomást Írországban, Görögországban és Portugáliában, mert az EU pénzügyi segítségének feltételei túl kemények, túlságosan megszorító jellegűek.
A pénzügyi-gazdasági válság elsősorban a munkavállalókat sújtotta Magyarországon is. A szombati tüntetésen a résztvevők az ellen emelik fel a szavukat, hogy a kormányok további megszorításokat jelentsenek be - hangsúlyozta Borsik János, az Automóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Úgy fogalmazott: Magyarországon nőtt a munkanélküliség, már 11,5 százalék, emellett csökkentek a bérek, a 16 százalékos egységes adókulcs igazságtalan és aránytalan. A kormány felelősség és szakértelem nélkül nyúl a nyugdíjrendszerhez, az új alkotmány tervezete szerint kikerül a munkához való jog a szabályozásból, és nincs társadalmi párbeszéd - sorolta Borsik János.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken hivatalában fogadta John Monksot, az Európai Szakszervezeti Konföderáció főtitkárát, valamint a magyar szakszervezeti vezetőket. A magyar kormány üdvözli és támogatja az európai szakszervezetek kiállását a megszorítások politikája ellen - közölte a találkozó után kiadott közleményében Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. A LIGA Szakszervezetek elnöke, Gaskó István szerint a kormány álságos, amikor kijelenti, hogy a tevékenysége ellen tüntető szakszervezetek célkitűzéseivel egyetért. Úgy fogalmazott: ha egyetért, akkor első lépésként vissza kellene vonnia azokat az intézkedéseket, amiket az elmúlt tíz hónapban a munkavállalókkal szemben elkövetett.
- Független Hírügynökség -