2011.02.15. 09:41
"Élettel teli főutcát szeretnénk"
<p>Miskolc - Mi jellemző a város ingatlanvagyonára? Mire futja a pénzünkből? - Interjú a MIK Zrt. igazgatójával.</p>
A holding vállalatai élére december 1-jén nevezték ki az új igazgatókat egy kivétellel: Szélyes Domokos január közepétől vezeti Miskolc ingatlangazdálkodó cégét, a MIK Zrt.-t. Hozzá tartozik az ingatlanberuházások bonyolításával és műszaki ellenőrzési feladattal a Miberszolg Kft. is. A fiatal közgazdász kiderült, rövid mogyoródi kitérő után tért vissza Miskolcra. Korábban több nagy multinacionális cég ingatlangazdálkodási szakterületét vezette.
- Sok fiatal inkább a fővárosba költözik, mint hogy hazajöjjön. Miért döntött Miskolc mellett?
Szélyes Domokos: Mert valóban „haza” jöttem. Bár Erdélyben születtem, de idekötnek a korai éveim, az Avasi Gimnáziumban érettségiztem, majd a Miskolci Egyetemen tanultam, amíg a TVK- ban dolgoztam addig is Miskolcon éltem. A feladat pedig igazi kihívás, és igen nehéz, de úgy gondolom, az eddigi szakmai tapasztalataim alapján képes vagyok megfelelni.
- Milyennek szeretné látni a céget néhány év múlva?
Szélyes Domokos: Olyan ingatlangazdálkodó céget szeretnék, amely pénzügyileg stabil, a rábízott vagyonnal hatékonyan és felelősen gazdálkodik, mindezt a tulajdonosi érdekeknek megfelelően.
- Kriza Ákos azt nyilatkozta korábban, nem gondolták volna, hogy ennyire rossz gazdasági állapotban veszik majd át a MIK Zrt.-t. Mit „örökölt?”
Szélyes Domokos: A polgármester úr hiteles, valós nyilatkozatot tett. Jelentős adósságállománya halmozódott fel a cégnek. Nem csak pénzügyileg van rossz állapotban a társaság, hanem szervezetében is meggyengült az utóbbi években. Néhány funkció kiszerveztek a holdingba és a Miberszolg Kft.- be. A széttagozódást felül fogjuk vizsgálni és olyan szervezetet hozunk létre, amely a hatékony ingatlangazdálkodást képes megvalósítani.
- Mi jellemző a város ingatlanhelyzetére?
Szélyes Domokos: A város ingatlanvagyonából a forgalomképes és intézményi ingatlanok kezelését végzi a MIK Zrt. és a Miberszolg Kft..
Elkezdtük az intézményi ingatlanok műszaki felmérését, összeállítjuk ezen ingatlanok karbantartási, felújítási tervét, néhány hónap múlva elkészülünk vele. A programot a következő években a pénzügyi lehetőségeink figyelembevételével tervezzük végrehajtani.
A kereskedelmi ingatlanok értékesítését leállítottuk. Elkezdődött az úgynevezett „ingatlankarrier-tervezés”, ami azt jeleni, hogy megvizsgáljuk ezeket az ingatlanokat. Megnézzük, melyek azok a stratégiai ingatlanok, amik hosszú távon a város tulajdonában kell maradjanak, és melyek – a város hosszú távú érdekeit figyelembe véve – azok, amelyek esetlegesen értékesíthetők. Továbbá vannak olyan ingatlanok, amelyek nincsenek ugyan a város tulajdonában, de kívánatos lenne, hogy a város rendelkezzen ilyen ingatlanokkal a megfogalmazott célkitűzések elérése érdekében, elsősorban fejlesztési területekre gondolok.
- Milyen állapotban vannak az ingatlanok? És egyáltalán: mire futja a pénzükből?
Szélyes Domokos: Az ingatlanok állapota változó, sok esetben rossz műszaki állapotot tapasztalunk a felmérésünk során. Az önkormányzat és a holding csoport pénzügyi helyzetére tekintettel jelenleg csak a legszükségesebb hibaelhárításra, balesetveszély megszüntetésre jut. De kell, hogy legyen programunk, amelyet a pénzügyi helyzet javulásával a következő években végre kívánunk hajtani.
- Nemrégiben az is elhangzott, szeretnék elérni, hogy a főutcára újra visszatérjen az élet. Erre volt korábban a Főutca Plaza Projekt, de nem jött be...
Szélyes Domokos: Szeretnénk elérni, hogy élettel teli főutcája legyen Miskolcnak, ahol az igazi főutcajelleg érvényesül. Olyan legyen, ahová akár a miskolciak, akár az idelátogató vendégek szívesen mennek, legyen szó minőségi áru vagy szolgáltatás beszerzéséről, családi vagy kulturális programokról. Fontos az is, hogy komplexen kezeljük a teljes főutcát: nem csak az utcafrontot kell fejleszteni, hanem a kapualjakat, udvarokat is.
A bérlőket partnerként be kívánjuk vonni a folyamatba, erre már meg is történtek az első lépések, a napokban leültünk, hogy közösen gondolkodjunk.
- A MIK tulajdonába tartoznak a bérlakások is. Mekkora a kinnlévőségük?
Szélyes Domokos: Közel 5300 lakása van a városnak, kihasználtságuk jó. Bár kevés az üres lakás, folyamatosan tudunk bérbeadásra lakást kínálni. Sajnos, a gazdasági válság hatása itt is érezhető, ez mind a keresletben, mind a fizetési morálban megmutatkozik.
- Említette, tervezi a város, hogy területeket vásárol a fejlesztésekhez. Tudnak-e ajánlani annak a befektetőnek, aki ide akar települni?
Szélyes Domokos: A kis- és közepes befektetők részére megfelelő infrastruktúrával ellátott területet tudunk ajánlani az ipari parkjainkban. A nagybefektetők esetében fontos feladatunk, hogy megfelelő fejlesztési területet alakítsunk ki számukra, a tárgyalásokat ezzel párhuzamosan lehet folytatni.
- Mekkora terület áll jelenleg erre a célra a város rendelkezésére?
Szélyes Domokos: A Mechatronikai Ipari parkban mintegy 30 hektár, a Déli Ipari parkban 62 hektár, ahol még a közműfejlesztést végre kell hajtani; a nagybefektetők részére 100 hektárt meghaladó fejlesztési terület kialakítása a cél.
- Hajdu Mariann -
Miskolcon nem lesz ingyenes a parkolás
Nincs többé béren kívüli juttatás Miskolcon