2011.03.02. 15:20
Anyjuk után csak az adósságot örökölték
<p>Miskolc - Egy tavaly meghalt nő, az élettársa és két, állami gondozásban lévő gyermeke a főszereplői annak a történetnek, amely végére talán csütörtök délelőtt 10 órakor kerülhet pont. Az önkormányzat hatósági főosztálya ugyanis lezárja és az ott élőket kiköltözteti a Miskolc, Szilvás utca 2. szám egyik lakásából. A tizedik emeleti lakásban ugyanis jogcím nélkül tartózkodnak, így a hatósági főosztály végézése szerint 48 órájuk van elhagyni az ingatlant. Ez a határidő csütörtökön jár le.</p>
Információink szerint a lakók már régen próbálták elérni, hogy a 10/2-es lakásból kiköltöztessék az illegális lakásfoglalókat. A történet ugyanis ott kezdődött, hogy az igatlan tulajdonosa, egy nő, tavaly meghalt. A lakást két gyermeke örökölte, akik jelenleg állami gondozottak. Az élettárs azonban úgy gondolta, neki joga van kiadni az ingatlant. Az albérlők viszont olyan életmódot folytattak, amit a lakók nehezen toleráltak: odajártak bulizni, lelakták az épületet, nem utolsó sorban pedig közel 10 millió forintos tartozást halmoztak fel. Így – mondta informátorunk – a gyerekek nem a lakást, hanem az adósságot örökölték meg.
Csütörtökön azonban lezárulhat az ügy, hiszen a jogcím nélkül ott élőknek, a lakás lezárásakor, ki kell költözniük.
Megszüntetnék a jogszabályt
A társasház gondja azonban ezzel még nem oldódott meg. Mivel több nemfizető család él a bérházban, jelentős adósságot halmoztak fel. A lift már nem működik, és – csakúgy, mint több lakóközösség az Avason – a csődtől tartanak.
A közösség nevében egy levelet is eljuttattak szerkesztőségünkbe:
„Korábban már jeleztük többször a Polgármesteri Hivatal felé, hogy a Szilvás utca 2. szám alatti társasházunk ellehetetlenült állapotba jutott a „Fészekrakók” miatt. Azóta a helyzet csak fokozódik. Két év alatt a 1,5 millió forint megtakarításból 1,5 millió forint hiány lett, ami csődhelyzetbe juttatta társasházunkat(...)Mi már 2 év óta, ahogy látszott a lejtőn való lecsúszásunk, sok helyre írtunk és sok helyre elmentünk(...)néhány türelemre vagy kitartásra biztató levélen vagy szón kívül egyebet nem kaptunk.”
Kérdésük pedig az: „Mi az útja annak, hogy kérjük vagy kezdeményezzük annak a jogszabálynak a megszüntetését, ami kötelezővé teszi, hogy társasház legyünk?” Szerintük a jogszabály megszüntetését indokolná, hogy emberi jogot sért, hiszen olyan társaságba kényszeríti a lakókat, amelynek saját akaratukból nem lennének tagjai. Valamint – írják – a társaságnak semmi joga sincs arra, hogy kit vesz fel tagjai sorába, kit zár ki abból. És kiemelik: a társasági tagságból csak hátránya származik a tisztességes, kötelességüket tudó és azt betartó tagoknak.
Szakértőnk válaszol a kérdésekre |
Mivel a társasházak csődközeli helyzete olyan téma, amely – sajnos – több olvasónkat is érint, ezért szakértői telefont szerveztünk ezzel kapcsolatban. Hogyan kerülhető el a csőd?, mit tehetünk a nemfizetőkkel szemben?, a társasházban élőknek milyen jogai és kötelességei vannak? – ezekre és az ezekhez hasonló kérdésekre keressük a választ péneteken 9-10 óra között. Ezúttal Pászk József ingatlan- és társasházkezelő válaszol a betelefonálók kérdéseire. Azért őt kértük fel szakértőnek, mert több társasház is a kezelésébe tartozik, és egyiknél sem áll fent csődközeli helyzet. A hívásokat a 46/501-261-es telefonszámon várjuk a megadott időpontban. A kérdéseket előzetesen is elküldhetik a [email protected] címre, melyeket pénteken továbbítunk a szakértőnek. (Kérjük, a tárgyrovatba írják be: „Szakértői telefon”!) |