2011.04.07. 21:15
„Ha az én anyámról lenne szó”
<p>Miskolc - A légimentő orvosa elmesélte, hogy is történt az eset</p>
A helyszínen, azaz a kórház idegsebészetén (az érdeklődő médiumokra tekintettel még nem kezdtek hozzá a javításhoz) még abban az állapotban leltük a sérült liftet, ahogyan előző este a tűzoltók kiszabadították belőle az életveszélyes sérültet és kísérőit. A bennrekedtek, mint dr. Csiba Gábor főigazgató főorvos előadta, azon túl, hogy a tűzoltókat értesítették, az elakadtak a lift vészcsengőjét is megnyomták (ez ottjártunkkor is működött), annak hangjára egy takarító figyelt fel, aki értesítette a műszaki ügyeletet. Megtudtuk: a lift ugyan csaknem 30 éves, de egy külsős cég a működés feltételeit évente kétszer ellenőrzi: legutóbb, decemberben mindent rendben talált. A speciális hozzáértést igénylő speciális lifkulcsból egyetlen darab létezik, amellyel a műszaki elhárító egység rendelkezik.
500 kiló - 6 személy
A külső hívógomb fölötti táblácska jelzése szerint a lift terhelhetősége: 500 kiló - 6 személy. Dr. Csiba Gábor főigazgató szerint az elakadást bizonnyal a túlterheltség okozhatta (az ok tisztázására időközben felkérték a karbantartó céget).
Dr. Csókay András főorvos, az idegsebészeti osztály vezetője elmondta: ebben az esetben a (csütörtök délután még mindig súlyos, életveszélyes állapotban lévő) sérült állapotát nem befolyásolta az elakadt lift miatti időveszteség. A halántékon, jobb fül előtt be, majd amögött távozó lövedék létfontosságú agyterületet érintett, amely túlélés esetén is súlyos és végérvényes károsodással jár.
Kérdésünkre – a liftbe szorultak közül bárki felmérhette-e, hogy az időtényezőnek ez esetben nincs különösebb szerepe –, a főorvos kijelentette: ezt ott, akkor senki sem tudhatta. Hozzátette: „Az egyetlen helyes hozzáállást ilyen esetben az jelentheti: mit tennék, ha az én édesanyám életéről lenne szó?”
ÉM-SzK
Aki át is élte |
Dr. Kádár Balázs, a légimentők orvosigazgatója, mint az esethez kiérkező légimentő-orvos, lapunknak utóbb elmondta: a liftbe 15.16-kor szálltak be a beteggel együtt hatan, de mivel az nem indult el, egy mentő kollégája (a legsúlyosabb) kiszállt. (Megjegyezte: ezek a liftek - 12 éve e kórház dolgozója – egyébként addig nem is zárják be az ajtót, amíg túlterheltséget észlelnek.) Ezután a lift – a kb. 70 kilogrammos beteggel, és a négy fős mentőcsapattal: 3 normál testalkatú férfival és egy mentőtiszt hölggyel – elindult, majd megállt. Vészcsengőt, ha volt is, nem találtak a liftben. Miután a lift újraindítása sikertelen volt, 15.20-kor saját mobilján felhívta a kórház központi számát, elmondta, mi a probléma, és segítséget kért. Ígérte egy hölgy, hogy intézkedik... A mentőőorvos ezt követően telefonált a a kint tartózkodó kollégának. Többen is igyekeztek valakit az épületben találni, ám sem orvos, sem takarítónő nem lelt műszaki emberre. |
Ezután sem mérlegelnek |
A miskolci tűzoltóság honlapján az esethez fűzött leírásból megtudható: nehezen érthető az a hírügynökségi hír, melyben az intézmény igazgatója „A tűzoltók gyakorlatilag szétverték a felvonót” kijelentéssel kommentálta beavatkozásukat. Leszögezik: egységeiknek a jövőben sincs lehetőségük mérlegelni, késlekedni olyan esetben a beavatkozással, ahol életveszélyes állapotban lévő személyek mentéséről érkezik bejelentés. |
"A tűzoltók gyakorlatilag szétverték a felvonót"
Öngyilkosságot kísérelt meg egy rendőr
Főbe lőtte magát egy szendrői rendőr