2010.08.10. 13:56
Elhalsztotta Szaúd-Arábia a Blackberry csevegő-funkciójának betiltását
<p>Meghatározatlan időre elhalasztották a szaúdi hatóságok kedden a BlackBerry nevű készülék csevegő-funkciójának betiltását.</p>
Hétfőn járt le a szaúdi hatóságok határideje, addig kellett megoldást találni az okostelefon kanadai gyártójával az általuk kifogásolt "problémára".
A "probléma" az, hogy a szaúdi hatóság nem tudják ellenőrizni a mobil csevegő-funkcióját. Az ultrakonzervatív sivatagi olajkirályság telekommunikációs hatósága a tiltás meghatározatlan idejű elhalasztásának bejelentése mellett azt is közölte, hogy továbbra is tárgyalnak a kanadai gyártóval, a Research in Motion-nal (RIM). A hatóság szerint azért halasztották el a tiltás hatályba léptetését, mert haladást értek el a mobil gyártójával folytatott tárgyalásokon.
Az SPA szaúdi hírügynökség jelentése szerint a szaúdi hatóságok múlt pénteken utasították a mobilszolgáltatókat, hogy állítsák le a Blackberry csevegő-funkcióját, mert ha nem teszik meg, első lépésként 1,3 millió dolláros pénzbüntetésre számíthatnak. Hasonló döntést hozott előzőleg az Egyesült Arab Emírségek.
A konfliktust az okozza, hogy a Research in Motion külföldi szervereken tárolja a felhasználók által küldött és titkosított hálózaton áthaladó üzeneteket, adatokat. Így a helyi törvények nem vonatkoznak a cégre, és nem kell személyes adatokat kiadnia.
A kuvaiti kommunikációs miniszter vasárnap azt közölte, hogy az Egyesült Arab Emírségektől és Szaúd-Arábiától eltérően nem tervezik biztonsági megfontolások alapján a BlackBerry egyes szolgáltatásinak letiltását. Mohammed al-Baszeeri ugyanakkor azt is mondta újságíróknak: várják a mobil kanadai gyártójának megoldási javaslatait a két arab ország aggodalmaival kapcsolatban.
További két arab ország, Bahrein és Omán azt közölte, hogy kormányaik ellenzik a tiltást. Libanon pedig azt jelentette be, hogy vannak aggodalmai, de korlátozás nélkül akarnak megoldást találni. Indonéziában, a világ legnagyobb muzulmán népességű országában a héten csak annyit közöltek, hogy fenntartják a döntés jogát az ügyben, ha úgy adódik, de egyelőre nem foglalkoznak a kérdéssel.
- Független Hírügynökség -