Zemplén Kupa

2 órája

Vérebek vizsgáznak és versenyeznek a Zemplénben

Az utánkeresés "professzorai" mutatkoznak be a kétnapos rendezvényen november közepén.

Vadászatn

Forrás: Északerdő Zrt.

Verseny jellegű véreb fővizsgát rendez a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb környezetében a Magyar Véreb Egylet és az Északerdő Zrt. november 16-án és 17-én . A rendezvény központi helyszíne az erdészeti társaság háromhutai vendégháza lesz. Azon a hétvégén a vadászati hatóság által elfogadott vadgazdálkodási terveknek megfelelően a térség több vadászterületén társas nagyvad vadászatokat is terveznek, írta közleményében az Északerdő Zrt. 

Fontos a pontos lövés a vadászok szerint

A vadászatok során minden vadász arra törekszik, hogy pontos lövéssel hozza terítékre az elbírálás után kiszemelt vadat, de a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhatnak sebzések. 

S ha már megsebezte, keresse meg, keresse addig, míg meg nem találja, míg bele nem kopik a talpa, míg bele nem törik a dereka. Ha pedig akkor sem találja – inkább haza se jöjjön. Mert a sebzett vad elvesztése, a döggé lövés gyalázata minden vadászvétségen túltesz

– idézte az egyik legnagyobb magyar vadászként is számon tartott gróf Széchenyi Zsigmond szavait a közlemény.

Mi az az utánkereső páros?

 A sebzés egy – vagy több – apró hibából ered, aminek számos oka lehet: a vadászláz, egy belógó ág, a nem megfelelő látási viszonyok, a vad megmozdul a lövés pillanatában, nem megfelelő a lövés előtti kitámasztás, a rosszul felmért távolság, vagy akár technikai hiba is előfordulhat. S bizony kár tagadni, hogy akár kapkodás, türelmetlenség is vezethet sebzéshez. Ugyanakkor az is előfordul, hogy a vad látható nyom nélkül tűnik el a növényzettel fedett terepen, vagy egyszerűen csak nem jó helyen keresgél a vadász. Bármi is az ok, ha a vad megtalálására esély mutatkozik, akkor képzett, a sebzett vad felkutatásában tapasztalattal rendelkező utánkereső párost kell hívni.

Az utánkeresés "professzorai"  vérebek

Bármely – utánkereső vadászati alkalmassági vizsgával rendelkező – kutyával lehet eredményesen dolgozni a sebzett vad nyomán, de az utánkeresés „professzorai” mégis csak az erre a célra tenyésztett vérebfajták. S ebből már kiderülhetett: 

a véreb nem vérengző fenevadat jelent, hanem a vérző vad nyomát akár kilométereken át precízen követni képes kutyát.

A rendezvényen a térség vadgazdálkodóinál előforduló sebzéseknél hazánk különböző tájegységeiben aktívan és kiemelkedően dolgozó, ugyanakkor jellemzően zempléni kötődésű vérebvezetők vállalták a szereplést.

A vadászati kultúra ápolása is cél

A cél a vadászat ezen misztikus részének testközelből történő bemutatása mellett a vadászati kultúra ápolása, a vadászok közötti kapcsolat erősítése, a nem vadászó érdeklődők számára pedig a vadászat fontosságának szívélyes légkörben történő valós bemutatása, fogalmaz a közlemény. Mint olvasható benne, korlátozott számban a dolgozó vérebes páros elkísérésére is lehetőség lesz, amihez terepjáró gépjármű mellett elengedhetetlen a megfelelő fizikai állapot és öltözet. A két napos rendezvény központi helyszínére minden vadászt, érdeklődőt várnak a szervezők.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában