Nagyvilág

2012.02.29. 17:03

Dinoszauruszkori erdőségeket térképezték fel brit tudósok

London, 2012. február 29., szerda (MTI) - A dinoszauruszkori erdőségek első részletes térképét állították össze brit kutatók, eredményeik a Planet Earth című folyóirat online kiadásában láttak napvilágot.

London, 2012. február 29., szerda (MTI) - A dinoszauruszkori erdőségek első részletes térképét állították össze brit kutatók, eredményeik a Planet Earth című folyóirat online kiadásában láttak napvilágot.  

A Londoni Egyetem tudósai munkájuk során arra az adatbázisra támaszkodtak, amely több mint kétezer krétakori helyszínről származó, fosszilizálódott erdőkre tartalmaz információt - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon

"Kutatásaink arról tanúskodnak, hogy bolygónk nagy részét a tűlevelűek osztályába tartozó araukária erdőségek borították. Különösen jellemző volt ez a fafajta a fojtogatóan meleg és párás trópusokra. Ettől délre és északra a ciprus dominált, a sarkvidék pedig a fenyőfák birodalma volt" - magyarázta Emilio Peralta-Medina, a kutatások vezetője.

Mint kifejtette, a kréta időszakban a mainál sokkal nagyobb volt a trópusok kiterjedése, a mérsékelt égöv pedig a sarkvidék közelében helyezkedett el. A sarkkörön túli területeken is több volt a fa, mint a jég.

A fosszílis leletek tanúsága szerint a dinoszauruszok kihalása előtt nem sokkal megváltozott az erdők jellege: megjelentek a zárvatermők (Magnoliophyta). "A jelenkori magnóliákhoz hasonlatos virágos növények terjedtek el, amelyek első ízben hozták el világunkba a színeket és illatokat" - ecsetelte Peralta-Medina.

A zárvatermők fokozatosan kiszorították a tűlevelűeket, és a kréta időszak végére a domináns fafajtává váltak.

A kutatók a kréta időszaki erdők feltérképezése mellett azt is vizsgálták, hogy milyen gyorsan nőttek a fák. A fagyűrűk tanúsága szerint növekedési rátájuk kétszerese volt a mai fákénak, különösen gyorsan terebélyesedtek a sarkvidék közelében.

A meleg éghajlat oka minden jel szerint a rendkívül magas légköri szén-dioxid-koncentrációban keresendő. Míg napjainkban értéke 398 ppm (parts per million/a keresett komponens egymillió egységre jutó részecskeszáma), a kréta időszakban meghaladta az 1000 ppm-et.

"Amennyiben a légköri szén-dioxid-koncentráció ilyen ütemben emelkedik, 250 év múlva elérjük a kréta időszaki szintet. Ha ez megtörténik, az erdők +visszatérnek+ az Antarktiszra" - vélekedett Howard Falcon-Lang, a tanulmány társszerzője.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!