2012.02.28. 15:49
Francia elnökválasztás - A baloldali jelölt 75 százalékos adót vetne ki a szupergazdagokra
Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Párizs, 2011. február 28., kedd (MTI) - Riválisai kereszttűzébe került kedden a két hónap múlva esedékes francia elnökválasztás nagy esélyesének számító baloldali jelölt, Francois Hollande, miután egy előző esti tv-műsorban 75 százalékos jövedelemadó bevezetését javasolta a legjelentősebb adófizetőkre.
Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Párizs, 2011. február 28., kedd (MTI) - Riválisai kereszttűzébe került kedden a két hónap múlva esedékes francia elnökválasztás nagy esélyesének számító baloldali jelölt, Francois Hollande, miután egy előző esti tv-műsorban 75 százalékos jövedelemadó bevezetését javasolta a legjelentősebb adófizetőkre.
A bejelentés által kiváltott jobboldali bírálatokat követően a "szupergazdagok megadóztatását" a szocialista jelölt "patriotizmussal" indokolta. "Az ország felemelkedése érdekében a különadó patriotizmust jelent" - fogalmazott kedden Hollande a párizsi Mezőgazdasági Szalonon tett látogatásán.
Hétfőn este a TF1 francia kereskedelemi televízió élő vitaműsorában hatalmas meglepetést okozott Hollande, amikor közölte: "Itt jelentem be, hogy évi egymillió eurós jövedelem felett az adósávnak 75 százalékosnak kellene lennie". Hozzátette: "Nemrég tudtam meg, hogy a CAC 40 (párizsi tőzsde) vállalatvezetőinek jövedelme jelentős növekedést mutat. Hogyan lehet ezt elfogadni?".
Francois Hollande - aki kampánynyitó nagygyűlésén legfőbb ellenfelének a pénzvilágot nevezte - a bejelentéssel új elemmel bővítette adóreformtervét, amelyet akkor valósítana meg, ha megnyerné a köztársasági elnökválasztást, amelynek első fordulóját április 22-én, a másodikat pedig május 6-án tartják.
Korábban csak arról beszélt, hogy az évi 150 ezer eurós jövedelmekre 45 százalékos adót vezetne be. Franciaországban progresszív adózás van érvényben, a legmagasabb adósáv jelenleg 41 százalék az évi 70 ezer eurónál magasabb jövedelmekre.
A 250 ezer feletti éves jövedelmekre azonban Nicolas Sarkozy államfő a közelmúltban vezette be a három százalékos különadót.
Egymillió euró feletti éves jövedelme azonban nagyon keveseknek - az adózók alig 0,01 százalékának - van Franciaországban, így a szocialista javaslat valójában szimbolikus jellegű politikai bejelentés. Az új adósáv 1-2 ezer nagyvállalkozót, sportolót és művészt érintene.
Elemzők szerint Hollande javaslata az egyik legmagasabb adózást eredményezné Európában. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat 2010 júniusi adatai szerint az Európai Unió országaiban jelenleg Svédországban a legmagasabb az adó. Ott a legmagasabb sáv 56,4 százalék. Németországban a szociáldemokraták - amennyiben visszatérhetnek a hatalomba - nem terveznek 49 százaléknál magasabb adóztatást.
A kormányzó jobboldal a "gazdagok kifosztásával" és azzal vádolta meg kedden Hollande-ot, hogy bejelentésével a tőke elmenekülését kockáztatja Franciaországból, olyan adózási szempontból kíméletesebb szomszédos országokba, mint például Belgium vagy Svájc.
Valérie Pécresse gazdasági miniszter, kormányszóvivő elítélte a szocialista jelölt "fiskális inflációját". Alain Juppé külügyminiszter szerint a baloldal "fiskális vagyonelkobzásra" készül. "Francois Hollande minden nap kitalál egy újabb adót" - fogalmazott a francia diplomácia vezetője.
A bejelentés a sajtóban is számos kommentárt váltott ki. "Én, aki több, mint egymillió eurót keresek évente, azt kérdezem, hogy mit akar csinálni azzal a 750 ezer euróval, amit elvesz tőlem" - olvasható a Le Figaro című konzervatív napilap honlapjának egyik kommentjében. Az internetes oldalon már többen jelezték, hogy "adóemigrációba" vonulnak, ha a szocialisták nyerik meg a választásokat.
A tervek szerint Francois Hollande pontosan az ellentétét lépné adóügyekben annak, amit Nicolas Sarkozy 2007-es megválasztása után megvalósított. A jobboldali elnök akkor ötven százalékos adóplafont vezetett be, hogy megvédje a legjelentősebb adózókat a túlzott adófizetéstől, s ezzel megpróbálja a hazai adózásra rábírni a külföldön adózó gazdag franciákat. Az adóplafont azonban tavaly eltörölte a kormánypárt, miután az ellenzék folyamatosan azzal vádolta Sarkozyt, hogy a "gazdagok elnöke".