Nagyvilág

2012.02.29. 13:14

Külön uniós biztos ellenőrizné a görög gazdaság átalakítását

Berlin, 2012. február 29., szerda (MTI) - Külön uniós biztos kinevezést javasolja a görögországi gazdaság szerkezetváltásának támogatására az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának (Eurogroup) vezetője.

Berlin, 2012. február 29., szerda (MTI) - Külön uniós biztos kinevezést javasolja a görögországi gazdaság szerkezetváltásának támogatására az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának (Eurogroup) vezetője.  

Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, a miniszteri csoport elnöke egy szerdai lapinterjúban elmondta: a görög gazdaság igen kevéssé kapcsolódik össze az euróövezeti gazdasággal, szerkezete "össze sem hasonlítható a miénkkel". Ezt mutatja például az, hogy az athéni vezetésnek mostanáig nem sikerült kiaknázni a strukturális alapokból származó támogatás adta lehetőségeket. Ezért "nagyon támogatnám egy EU-biztos kinevezést, akinek feladata a görög gazdaság szerkezetváltásának támogatása lenne" - mondta Juncker a Die Welt című német lapban megjelent interjúban.

Az év elején német részről merült fel javaslat külön uniós biztos kinevezésére. A széles körben elutasításra talált berlini kezdeményezés szerint az új biztost a görög államháztartás felügyeletével kellene megbízni. Juncker erre utalva hangsúlyozta: nem a "megszorítási komisszár" intézményének létrehozását javasolja, hanem egy "újjáépítési biztos" kinevezését, aki összefogná az Európai Bizottság Görögországgal kapcsolatos valamennyi tevékenységét.

Hozzátette: "kell valaki" a bizottságban, akihez Athén fordulhat, "aki segítséget tud ajánlani" és közreműködik a görög gazdaságpolitika kialakításában. "Az nem elég, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek havonta egyszer áttekintik a helyzetet" - mondta Juncker.

Az euróövezeti válságkezelési rendszer kapacitásának bővítéséről szólva vitával kapcsolatban kifejtette: "március végéig döntést hozunk arról, hogy párhuzamosan működjön az állandó válságkezelési rendszer (ESM) és az ideiglenes mechanizmus (EFSF)". Így 750 milliárd euró állna rendelkezésre. "Várhatóan ennél hamarabb döntünk majd arról, hogy a tagállamok a befizetéseket nem öt részre elosztva, hanem két részletben teljesítik" - tette hozzá Juncker a márciusi uniós csúcs kezdete előtt egy nappal megjelent interjúban.

Az utóbbi felvetéssel kapcsolatban Angela Merkel német kancellár a héten kijelentette, hogy Berlin hajlandó az eredetileg tervezett öt helyett két - egyenként 11 milliárd eurós - részletben teljesíteni az ESM feltőkésítéséből Németországra háruló fizetési kötelezettséget, amennyiben az euróövezet más tagjai is csatlakoznak a kezdeményezéshez.

Jean-Claude Juncker 2005 óta tölti be a pénzügyminiszteri csoport elnöki tisztségét. Legutóbb 2010-ben erősítették meg posztján, mandátuma az idén júniusban jár le. A luxemburgi politikus az interjúban elmondta: a testület vezetése egyre több időt vesz igénybe és egész embert kíván, a miniszteri csoportnak "főfoglalkozású elnökre" van szüksége, ő maga azonban már nem kívánja folytatni a munkát.

Juncker hasonlóképpen fogalmazott egy január végén megjelent interjúban is, a Handelsblatt című német üzleti lapnak azt mondta, hogy az Eurogroup vezetése "állandó tárgyalást és telefonálgatást" jelent, ami "felőröli az embert", ezért a munka folytatása nem tartozik az ambíciói közé, ugyanakkor előbb még kell találni valakit, "aki tudja és akarja is ezt csinálni."

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!