2013.01.09. 07:48
Már több mint 600 cseh polgármester távolíttatta el Klaus portréját
Prága, 2013. január 8., kedd (MTI) - Már több mint 600 csehországi polgármester távolíttatta el hivatalából Václav Klaus államfő portréját, hogy így tiltakozzon a köztársasági elnök által újévkor meghirdetett szokatlanul széles körű közkegyelem miatt - közölte a CTK cseh hírügynökség kedden délután.
Prága, 2013. január 8., kedd (MTI) - Már több mint 600 csehországi polgármester távolíttatta el hivatalából Václav Klaus államfő portréját, hogy így tiltakozzon a köztársasági elnök által újévkor meghirdetett szokatlanul széles körű közkegyelem miatt - közölte a CTK cseh hírügynökség kedden délután."Számos intézmény és iskola is csatlakozott kezdeményezésünkhöz" - jelentette ki Michal Spendlík, a dél-morvaországi Zelechovice polgármestere.
Az elnöki iroda rövid közleményében bírálta a pénteken indult kezdeményezést, és "a politikai harc alacsony megnyilvánulásának" minősítette azt.
Klaus az önálló Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmával hirdetett amnesztiát, amely a legutóbbi közlések szerint több mint 32 ezer személyt érint. "A közkegyelem helyes döntés volt. Nem kívántam ezzel semmiféle egyedi eseteket megoldani, ahogy bírálóim állítják. Ha lehűlnek a kedélyek, mások is elismerik, hogy helyes volt az amnesztia kihirdetése" - reagált még hétfőn Klaus nyilatkozatban a történtekre.
"Szó sincs politikáról, a kezdeményezéshez csatlakozó polgármesterek és az iskolaigazgatók többsége párton kívüli. A polgárok véleményét tükrözzük" - állítja Spendlík. Leszögezte: nincs törvény, amely előírná, hogy az államfő képének a hivatalok falain kell lennie. "Hagyományról van szó. Mindenkinek joga van levenni a neki nem tetsző portrét" - mutatott rá a polgármester.
A Median prágai közvélemény-kutató intézetnek a közszolgálati televízió számára készített és szombaton nyilvánosságra hozott felméréséből kiderült, hogy a csehek több mint 80 százaléka nem ért egyet Klaus amnesztiájával.
A hatályos szabályok szerint a cseh köztársasági elnöknek joga van közkegyelmet hirdetni, azt nyilvánosan nem kell megindokolnia, de szükség van a miniszterelnök aláírására is.
A legélesebb bírálatokat az váltotta ki, hogy az elnök kegyelmet adott olyan embereknek is, akik ellen már több mint nyolc éve folyik büntetőeljárás. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a korábban nagy port felvert esetek, amelyek elkövetői ellen súlyos gazdasági csalások, visszaélések és korrupció megalapozott gyanúja miatt folytatnak elhúzódó vizsgálatot a hatóságok. Esetükben az amnesztiát a megkérdezettek 82 százaléka ellenzi.
Klaus közkegyelmének mértéke példátlan a Cseh Köztársaság húszéves történetében. Az államfő a múlt héten egy lapinterjúban azt is közölte, hogy második mandátuma lejártáig (március 7.) még legalább egy alkalommal újabb amnesztiát kíván kihirdetni.
- MTI -