2024.11.12. 14:25
Villanyroller és felelősség: nem ártana látni és látszani
Kerüljük el a balesetet! Mire kell ügyelnünk ha közlekedési eszközünk az elektromos roller?
Elektromos roller Fotó: Vajda János VJ Észak-Magyarország
November nyolcadikán tartott országos rendezvényt a rendőrség Light Friday címmel, de ezúttal nem büntetést osztogattak, hanem ajándékokat. Az esemény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a rossz látási viszonyokra, melyek ilyenkor késő ősszel, télen fokozottan jelentkeznek, mivel korábban sötétedik és egyre inkább előfordul a ködös idő is. A kampány elnevezése „Látni és látszani, láthatóság egyenlő biztonság”. Ennek a jegyében kampányolt tehát a rendőrség mint minden évben, prevenciós céllal, sikerük pedig ismét nagy volt a lakosság körében. Nagyon fontos a jó láthatóság, hogyha gyalogosan, kerékpárral közlekedünk, de mi a helyzet az elektromos rollerekkel?
Elektromos rollerek az utcáinkon
Ezeknek ugyanis legtöbb esetben van beépített világításuk elől és hátul, viszont sokszor bukósisak nélkül, láthatósági mellény nélkül, sőt ezek mellett szabálytalanul közlekedő rollereseket láthatunk az utcákon a nap szinte bármely szakában. Ugyan nemrégiben volt szó róla hogy hoznak megfelelő szabályokat, ez sajnos nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezeket be is tartják. A villanyrollerek már évek óta jelen vannak a nagyvárosokban és nagy népszerűségnek örvendenek. Sokáig rengeteg dolog nem volt viszont VILÁGOS velük kapcsolatban. Például ha egy bizonyos roller még teljesítmény szempontjából kerékpárnak számít, akkor hozzá hasonlóan kellene azt kivilágítani is a biztonság érdekében. Ha viszont segédmotornak számít, akkor elől fehér, hátul piros fényjelzővel kellene felszerelni és az irányjelző sem ártana. Sokan várták már rég óta, hogy valamiféle konkrét szabályozás legyen rájuk vonatkozóan, ugyanis rengeteg baleset köthető hozzájuk.
A biztosítás, az már biztos
Habár még mindig rengeteg a megválaszolatlan kérdés, azt már tudjuk, hogy kötelező biztosítást kell kötni rájuk bizonyos teljesítmény felett. Erre azért van szükség, mert egy elektromos rollerrel is megkarcolhatunk egy autót például, vagy össze is törhetjük azt, márpedig így akár több százezer forintos káreset is keletkezhet. Ha ilyen történt, eddig a roller tulajdonosának kellett azt megtéríteni. Most viszont 2024. júliusa óta már ezt a szerepet a biztosítók vették át, ugyan úgy mint a gépjárműveknél.
Kocsis Bence, miskolci lakos gyakran közlekedik elektromos rollerrel. Általában munkába és onnan haza szokta igénybe venni ezt az eszközt gyorsasága és kompaktsága miatt, de elmondása szerint ő sem tud azonosulni azokkal a többségében fiatalokkal, akik például az éjszaka közepén, védőfelszerelés nélkül, ráadásul akár ittasan közlekednek. „Még nyáron láttam olyat hogy hárman utaztak egy rolleren berúgva, este 10-kor a sötétben, a villamospályán...”- mondta.