2013.02.13. 10:14
Az 1919-es pozsonyi sortűz áldozataira emlékeztek a Felvidéken
Pozsony, 2013. február 12., kedd (MTI) –-A csehszlovák légió katonái által 1919-ben leadott pozsonyi sortűz áldozataira emlékeztek felvidéki magyarok a tragédia évfordulóján kedden Pozsonyban, a Csalogányvölgyi temetőben.
Pozsony, 2013. február 12., kedd (MTI) –-A csehszlovák légió katonái által 1919-ben leadott pozsonyi sortűz áldozataira emlékeztek felvidéki magyarok a tragédia évfordulóján kedden Pozsonyban, a Csalogányvölgyi temetőben.
1919. február 12-én Pozsonyban több ezer fős, főként a város magyar és német lakóiból álló tömeg tüntetett, tiltakozva, hogy a várost megszállták csehszlovák légió katonái.
A hajdani Vásár téren magyar zászlókkal felvonuló békés tömeg skandálását, az Éljen Magyarország-jelszó hangoztatását a csehszlovák katonák provokációnak minősítették, ezért éles lőszerrel a tüntetők közé lőttek, majd szuronnyal támadtak a menekülő emberekre. A támadásnak nyolc halálos áldozata és több mint száz sérültje volt.
A csehszlovák katonák áldozatainak emlékét az esemény évfordulóján minden évben Pozsony Csalogányvölgyi temetőjében, az áldozatok végső nyughelyén idézik fel a pozsonyi magyarok, a Csemadok kulturális szervezet, a Pozsonyi Casino társulás és a József Attila Ifjúsági Klub szervezésében.
A keddi megemlékezésen Brogyányi Mihály, a Csemadok óvárosi alapszervezetének az alelnöke emlékezett a tragédiára. Beszédében hangoztatta: az akkori szomorú esemény egy olyan folyamatnak volt az elindítója, amelynek következtében az egykori Pozsonyból, ahol békésen éltek egymás mellett a több nemzetiséghez tartozó lakók, mára egy olyan Pozsony lett, ahol a magyar "törpeminoritásnak" számít.
"Egy olyan városból, ahol a mi nyelvünk, a mi kultúránk, ha nem is egyedül, de domináns szerepet töltött be (...) egy olyan város lett, ahol sokan már nem is tudják, hogy magyar lakossága is van" - hangsúlyozta. Hozzátette: remélhetőleg eljön az az idő, amikor a felvidéki magyarokat ért ilyen és ehhez hasonló tragédiák áldozataira való megemlékezéseket senki sem fogja támadásként értékelni.
A megemlékezés végén az áldozatok sírhelyén Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, valamint a szervezők koszorúkat és virágokat helyeztek el.
- MTI, Starovic Tibor -