Sport

2013.01.12. 19:26

Király visszatér, igaz nem Miskolcra, hanem a megyébe

Miskolc - A DKSK felnőtt csapatának egykori sikeredzője az ÉLKSK utánpótlását építi.

Miskolc - A DKSK felnőtt csapatának egykori sikeredzője az ÉLKSK utánpótlását építi.Király Sándor, a DKSK NB I-es kosárlabdacsapatának egykori szakvezetője közel másfél évtized után visszatér, a régióban vállalt munkát. Vele beszélgettünk.

- 1998 elején távozott a DKSK csapatától, nyolc és fél éves edzősködés után, aztán az elmúlt másfél évtizedben kétszer is felmerült, hogy visszatér, és valamilyen módon szerepet vállal volt klubjánál, de ez különböző okok miatt mégsem jött össze. Így van?

Király Sándor: - Nem rajtam múlott egyik alkalommal sem. Ez az a hely, ahová mindig szívesen jövök, jöttem vissza. Nagyon sokszor megfordultam itt azóta, hogy véget ért itteni edzői munkám, hiszen sok barátra tettem szert itt, Miskolcon, ebben a régióban, és ezek a kapcsolatok a mai napig élnek.

- Edzőként mostanában egyik csapatnál sem találkozhattunk a nevével, de azért nem szakadt el a kosárlabdától...

Király Sándor: - Picit más irányba vitt el a sors, az üzleti életben tehettem próbára magam. De a kosárlabdától az maradt, és nem csak akkor volt jelen a mindennapjaimban, amikor a szövetség elnökségének tagja voltam pár hónapon át, vagy amikor a kecskeméti férfi kosárcsapat szakosztály igazgató-menedzseri teendőit láttam el, hanem ezek előtt és után is.

- Most egy újabb szerepre vállalkozott, olyanra, ami Önnel kapcsolatban talán egy picit meglepő lehet.

Király Sándor: - Annak, aki nem ismeri a teljes edzői életutamat. Sokan nem tudják, de én pályám elején, Kecskeméten dolgoztam utánpótlásvonalon is, és a mai napig büszke vagyok a csapataimmal szerzett országos dobogós helyezésekre, arra a munkára, aminek eredményeként bajnoki érmeket szereztünk. Most egy kicsit más szerepkörben ugyan, de visszatértem az utánpótláshoz, mert úgy érzem, hogy itt lehet a legtöbbet tenni a sportág, és azon belül leány szakág felemelkedésért, fejlődéséért.

- Miért pont itt, nálunk?

Király Sándor: - Mert innen kerestek meg, és mert itt született egy kiváló ötlet, ami az első pillanattól kezdve rendkívül szimpatikus a számomra. Hogy miről van szó? Néhány lelkes kosárlabdabarát összeállt a megyében, azzal a céllal, hogy a leány kosárlabda utánpótlás alapjait, bázisát regionális szinten kiszélesítse.

- Hol? Miskolcon?

Király Sándor: - Olyan kistérségi vagy ha így jobban tetszik járási központokban szeretnénk lányok számára kosárlabda képzést beindítani a megyében, ahol jelenleg nem folynak szervezett keretek között ilyen foglalkozások. Ez azt jelenti, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, mivel itt összesen 16 járás van, és ezek közül Miskolcon van olyan szervezet, amelyik foglalkozik ilyen képzéssel, így a további 15 helyen szeretnénk kezdő csoportokkal elkezdeni a munkát, pontosabban ettől azért már kevesebb helyszínen, mert néhány járási székhelyen már jelen vagyunk.

- Pontosan hol?

Király Sándor: - A múlt héten szombaton az ÉLKSK-Sátoraljaújhely járás U12-es leány csapata már lejátszotta első két bajnoki meccsét, ezen a héten vasárnap pedig az U11-es bajnokságban az újhelyiek csapata mellett Mezőcsát járás, és Szikszó járás is bemutatkozik.

- Mit takar az ÉLKSK mozaikszó?

Király Sándor: - Északi Leány Kosárlabda Sport Klub. Ennek a sportszervezetnek a már említett három városon kívül vannak még csapatai Tiszaújvárosban, Sárospatakon, de Szerencsen is körvonalazódik a felépítmény. Ezen kívül már tettünk lépéseket afelé, hogy Cigándon, Tokajban, Kazincbarcikán és Ózdon is el tudjunk indulni ezzel a programmal. De szeretnénk eljutni az idén a többi helyre, Göncre, Encsre, Mezőkövesdre, Putnokra és Edelénybe is.

- Kiket érint ez a program, és hány gyerek van benne jelenleg?

Király Sándor: - Valamivel több mint 100 gyerek kezdte már meg a munkát. De ez csak a kezdet, mert a létszám folyamatosan növekszik. A 2002. január 1-je után született lányokat bármelyik városban szívesen látjuk az edzéseken, amit mi tudunk adni nekik, az nem más, minthogy szakképzett pedagógusok, edzők által vezetett foglalkozásokon, heti 2-3 edzésen vehetnek részt, havi egy alkalommal bajnoki mérkőzéseket játszanak, amelyhez a részvételi díjat, az utazási költségeket, a versenyzéshez szükséges szerelést klubunk biztosítja. És ami nagyon fontos: ez a szülőknek nem kerül egyetlen fillérjükbe sem, mert nem szedünk tagdíjat.

- Mi ennek a programnak a hosszú távú célja?

Király Sándor: - Tehetségek az országban bárhol születhetnek, mi csak esélyt teremtünk arra, hogy kibontakozhassanak. Tudjuk, hogy a csúcsra nem mindenki fog eljutni, de biztos, hogy minden gyerek, aki hozzánk jelentkezik edzésre, győztes lesz. Ha mást nem, de egészséget, állóképességet biztosan nyerni fog nálunk, és felnőtt fejjel a versenyhelyzetekben is átlagnál jobb teljesítményre lesz képes.

- Berecz Csaba - 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!