2013.02.12. 19:16
Rezsivágás a szolgáltatók szemszögéből
Nyíregyháza - A Nyírségvíz Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük, mi a véleménye a víz– és csatornadíjak csökkentéséről. Móricz István elmondta: a közműszolgáltatókat az idei évben elég sok és meglehetősen váratlan hatás érte.
Nyíregyháza - A Nyírségvíz Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük, mi a véleménye a víz– és csatornadíjak csökkentéséről. Móricz István elmondta: a közműszolgáltatókat az idei évben elég sok és meglehetősen váratlan hatás érte. – A júliusi rezsicsökkentésről érdemben most nyilatkozni szerintem korai, meg kell várni, amikorra már ezek a döntések megszületnek és jogszabállyá formálódnak.
Jelentős többletköltség
A vezérigazgató az eddigi törvényi változások kapcsán arról beszélt, a január elsejétől bevezetett közműadó esetükben 370 millió forint éves többletkiadást jelent, ehhez jönnek még a tranzakciós illetékekből származó többletköltségek, plusz az Energia Hivatal részére fizetendő felügyeleti díjból származó többletdíj. Így az inflációs hatások nélkül számolva a Nyírségvíz Zrt.-nek az idei évben kb. 420-430 millió forint többletköltséget kell kigazdálkodnia.
– A kiadás–bevétel arányának egyensúlyban tartása azonban már most sem egyszerű feladat, mert a szolgáltatások színvonalának, minőségének megtartásához kellenek az anyagi erőforrások. Továbbá a szolgáltatások terjedelmét, színvonalát jogszabályok, helyenként pedig törvények írják elő, melyeket kötelező betartanunk. A jogszabály ugyanis nem ismer olyat, hogy ha nincs pénzed, akkor nem kell betartanod az erre vonatkozó rendelkezéseket.
A Nyírségvíz Zrt. vezérigazgatója hozzátette: megpróbálnak minden fajta módon megtakarításokat elérni, ami esetükben nem újdonság, mert, ahogy Móricz István fogalmazott, legalább 10 éve már ezen az úton járnak: az általuk termelt víz átlagos önköltsége 30 forinttal alacsonyabb az országos átlagnál. A szennyvíznél ez a különbség markánsabb, ott országos összehasonlításban 50 forinttal alacsonyabb a működési költségük.
A vezérigazgató szerint a szakpolitika nem csak rezsicsökkentésről beszél, hanem megfogalmazta azt az elvárását is, hogy a szolgáltató társaságoknak nem kell nyereség, tehát nonprofittá kell hogy váljanak. – Mi az idei évben tulajdonképpen ezzel tudjuk a költségeinket kompenzálni, így 2013. évben megszűnik társaságunknál az eredménytermelés – közölte Móricz István.
KM-TG,BM
Ha bővülnek, beépíthető
– A lakosság rezsiköltségeinek csökkentésére irányuló állami törekvés pozitív szándék – kezdte lapunk tájékoztatását Hajdú Gábor, a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. vezérigazgatója. – Állami tulajdonú vállalatként a feladatunk, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre. A rezsicsökkentésből adódó hiány kigazdálkodásának egyik útja a méretgazdaságosságra való törekvés, azaz, hogy a szolgáltatók minél nagyobb területen szolgáltassanak. Erre pedig jó alapot ad a víziközmű törvény. A vezérigazgató szerint a rezsicsökkenés – szolgáltatási területük további bővülése esetén - beépíthető a működésükbe úgy, hogy a szolgáltatás minősége és társaság működése változatlanul zavartalan és kiegyensúlyozott maradjon.