Vadászat

2023.10.14. 20:00

Vadászok állítják, az Északerdőnél arra utasították őket, hogy lőjék ki a farkasokat (Az Északerdő Zrt. válaszával frissítve)

A Bükki Nemzeti Park rendőségi feljelentést is tett az ügyben, de megszüntették az eljárást, mivel a „cselekmény nem bűncselekmény”.

Horváth Imre

Forrás: Shutterstock

Fotó: Karel Bartik

A farkasok megjelenése és újra szaporodása a vármegyénkben megosztja a vadásztársadalmat és a lakosságot is. Azonban a szürke farkas védett, kilövése, elpusztítása bűncselekménynek számít. Ez viszont sokakat nem tart vissza attól, hogy pusztítsák a „káros ragadozókat”, amely vadat és adott esetben a háziállatokat is elejti. A nemzeti parkok által megfigyelt farkasok közül rendszeresen tűnnek el egyedek, amelyeket aztán lelőve, megmérgezve, vagy sosem találnak meg. A legnagyobb port kavart eset azonban kétségkívül az M237-es kódjelű, svájci farkas kilövése volt, amely nemzetközi figyelmet is kapott, és amelynek ügyében jelenleg is büntetőeljárás van folyamatban, melyet a Nemzeti Nyomozó Iroda vezet.

Felháborítónak tartották

A Boon.hu-t még az eset kirobbanása előtt kereste meg D. Zoltán (Nem Demeter Zoltán országgyűlési képviselő - a szerk.), aki egy 2020. év eleji esetről számolt be, melynek kapcsán az Északerdőnél is panaszt tett, azonban meglátása szerint nem megfelelően kezelték az ügyet. Ezért döntött úgy két vadásztársával együtt, hogy a médiához, portálunkhoz fordulnak.

Mint elmondta, két társával együtt egy területet bérelnek vadászathoz. Így 2020. márciusában a Bánhorváti Erdészeti Igazgatóság igazgatói irodájában tartott balesetvédelmi oktatáson vettek részt, amelyet az igazgató tartott, az irodában összesen négyen voltak jelen.

Az oktatás során megkérdeztük, hogy vannak-e a vadászterületen farkasok, mire az igazgató azt válaszolta, hogy igen vannak és lőni kell őket, mert kárt tesznek a vadállományban és a haszonállatokban, ha úgy könnyebb gondoljuk azt, hogy csak egy kutya. Az elhangzottakon felháborodtunk, de nem tettük szóvá, a felhívásnak azonban természetesen nem tettünk eleget és nem lőttünk farkasra

 – mondta el.

D. Zoltán azonban a történteket jelezte az Északerdő Igazgatóságának, de mivel úgy érezte, hogy a bejelentésével kapcsolatban 1,5 évig nem történt semmi, később készítettek a történtekről egy feljegyzést – melyet portálunknak is átadtak –, majd D. Zoltán bejelentést tett a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságára, a BNP pedig feljelentést tett a rendőrségen.

Panaszt tett

– A történteket Zay Adorján vezérigazgató tudomására hoztam. 2022. márciusában személyesen is találkoztunk, ahol a vezérigazgató elismerte, hogy hibázott a kollégája. Etikai szabályzat is rendelkezik a teendőkről, meghatározza annak módját is, rendelkezik a tájékoztatásról is. Ennek ellenére nem indult etikai vizsgálat, tanúkat nem hallgattak meg, és az elutasításról nem értesítettek. Tehát, még ha alaptalan is lenne, amit állítunk, akkor sem kezelték megfelelően a panaszt. Az elfogultság tetten érhető – hangsúlyozza meglátását D. Zoltán. 

– A bánhorváti igazgató kilátásba helyezte, hogy hamisan megvádol, ezzel is nyomást gyakorolva rám a panaszom miatt, amit szintén jeleztem Zay Adorjánnak, de ebből sem lett semmiféle vizsgálat – tette hozzá.

A rendőrség a három tanút kihallgatta, de feljelentésből végül nem lett büntetőeljárás, a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság bűnügyi osztálya a fokozottan védett élő szervezet egyedére elkövetett természetkárosítás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettessel szemben folytatott eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – megszüntette. 

Bűncselekmény hiányában

A határozat szerint „az eljárás során nem merült fel adat arra nézve, hogy (az igazgató – a szerk.) a farkasok kilövésére buzdító felszólításának a három személy valamelyike, vagy rajtuk kívül bárki eleget tett volna, ezért cselekményét esetlegesen eredménytelen felbujtásként (előkészületként) lehetne értékelni. 

Az orvvadászat előkészülete nem büntetendő, míg a természetkárosítás bűntette vonatkozásában csak a minősített eset megvalósulása esetén lenne helye az előkészületi magatartás miatt büntetőjogi felelősségre vonásnak, akkor is csak a 2021. december hó 31. napját követő elkövetés esetén (2022. január hó 01. napjától büntetendő).

 A D. Zoltán által hivatkozott közfeladati helyzettel visszaélés bűncselekmény megvalósulása csakis akkor állapítható meg, ha a közfeladatot ellátó személy az elkövetés révén jogtalan előnyhöz jut, vagy másoknak jogtalan hátrányt okoz. Az előny vagy a hátrány lehet anyagi természetű, de felmerülhet ezen kívül más, így erkölcsi, személyi természetű előny megszerzése vagy hátrány okozása is. A közfeladatot ellátó személyt, a cselekmény kifejtésénél ezen célzat kell, hogy motiválja, nem elegendő az sem, ha a jogtalan előny vagy hátrány esetlegesen, mint eredmény bekövetkezik”.

Összegezve: az Északerdő Zrt.-nél büntetlenül lehet fokozottan védett farkas korlátlan lelövésére, kiirtására utasítást adni.

– Nem akarok álszent lenni, tudom, hogy a vadásztársadalom megosztott ebben a kérdésben, de az mégiscsak nonszensz, hogy egy erdészeti igazgató és felesküdött hivatásos vadász ilyen utasítást ad, amiért (a kilövésért – a szerk.) mi három év letöltendő szabadságvesztést kaphatunk. Ennek fényében nem kell csodálkozni, hogy mi történt az M237 svájci farkassal, ha még az Északerdő Zrt. vezetői részéről is ilyen a hozzáállás – tette hozzá D. Zoltán.

Nem találták megalapozottnak

Kerestük az elmondottakkal kapcsolatban az Északerdő Zrt.-t is. Megkeresésünkre azt válaszolták:

Az Északerdő Zrt. kivizsgálta a bejelentést, de azt nem találta megalapozottnak.

Három nappal később, október 17-én viszont az alábbi választ kaptuk a társaságtól:

„Az Északerdő Erdőgazdasági Zrt. munkatársai megdöbbenve olvasták a Boon.hu-n, 2023. október 14-én megjelent, "Vadászok állítják,  az Északerdőnél arra utasították őket, hogy lőjék ki a farkasokat",  illetve az Észak-Magyarország napilapban 2023. október 16-án megjelent „Vadászok állítják, farkasok kilövésére utasították őket” című cikkeket. Az írásokban megfogalmazott állításokat a társaság visszautasítja, mert azok nélkülöznek minden valóság alapot. Az ügyet az erdőgazdaság a belső  szabályzatának megfelelően - a Zrt. felügyelőbizottságának bevonásával -  kivizsgálta, és azt nem találta meglapozottnak. Az ügyben jogi lépéseket  tesz az Északerdő Zrt. Az Északerdő Zrt. elítéli a természetkárosítás minden formáját, és minden lehetséges eszközzel fellép ellene. A társaság ez irányú szakmai elkötelezettségét mutatja például, hogy - felelős erdő- és vadgazdálkodóként - a Bükki Nemzeti Parkkal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve részt vesz az észak-magyarországi farkasállomány monitorozásában” – írták közleményükben.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában