Választás 2024

2024.06.09. 07:00

Választ Magyarország - vármegyénkben is rendben ment a szavazás - percről percre

A vasárnapi nap során polgármestereket, helyi önkormányzatokat, kisebbségi önkormányzatokat, vármegyei önkormányzatokat és Európa parlamenti képviselőket is választottunk.

Boon.hu

Több választási leget is találtunk vármegyénkben

Fotó: Vajda János


Még nem szavazhatnak, pedig van véleményük

Bár van öt olyan európai uniós tagállam, ahol 18 éven aluli állampolgároknak is szavazati joguk van, Magyarországon betöltött 18. életév szükséges ahhoz, hogy döntési joguk legyen a fiataloknak.


Az először választók fontosnak tartották részvételüket

216 ezer fiatal kapott vasárnap először lehetőséget arra Magyarországon, hogy kifejezze véleményét a közügyekkel kapcsolatban. Vármegyénk első szavazói fontosnak tartották, hogy éljenek állampolgári jogukkal.


Megjöttek a 18.30-as adatok

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 19 óra után közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 18.30-ig Borsod-Abaúj-Zemplénben 281 857 személy élt a szavazati jogával, ami a jogosultak 55,49 százaléka. Rendkívüli esemény Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében nem történt.


Tapolcán sokan a nyugodt és szép délutánra szavaztak

Egy kora reggeli szavazás után valóságos megváltás egy jó erdei-hegyi tekerés - derült ki a napsütötte miskolctapolcai Csónakázó-tó mellett.


Sokan a Népkert nyugalmát választották a választás után

Mert szavazás után tökéletes vasárnapi program egy pár kör futás vagy egy kiadós séta a Népkert fái alatt.


Dr. Kiss János is voksolt

Leadta a szavazatát dr. Kiss János, a miskolci központi, 1-es számú választókörzet országgyűlési képviselője is. Mint arta: „Nagy a tét. Minden szavazatra szükség van, ha meg akarjuk állítani a háborút.”

Forrás: Facebook/Dr. Kiss János

Választásra buzdít az abaúji képviselő

Videóban mutatta meg dr. Hörcsik Richárd, országgyűlési képviselő, hogy részt vett a vasárnapi voksoláson és leadta szavazatát. A közösségi oldalára felöltött videóban arra buzdít mindenkit, hogy éljen állampolgári jogával és szóljon bele a választás alakulásába. 


Már több mint 255 ezren szavaztak vármegyénkben 17 óráig

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 17 óra után közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 17 óráig Borsod-Abaúj-Zemplénben 255 879 személy élt a szavazati jogával, ami a jogosultak 50,38 százaléka. Rendkívüli esemény továbbra sem történt Borsodban.


Csöbör Katalin Alsózsolcán szavazott

Csöbör Katalin országgyűlési képviselő is leadta a voksát a vasárnapi választáson. A képviselő Alsózsolcán szavazott. 

 

Több szempontból is fontos a választás

Dancsok Tamás cégvezetőként, vállalkozóként és a közéletben végzett munkája kapcsán is ismert Ózdon. 


Még nem mentek el szavazni, de ami késik, nem múlik

Attól, hogy szavaz az ország, hétvége is van, sőt vasárnap. Ennek köszönhetően sokan a szabadidős tevékenységeiket sem felejtik el, próbálnak egy kicsit kikapcsolódni. A Rakaca-tónál horgászok vártak a kapásra, az Edelényi Kastélysziget előtt pedig egy budapesti turista házaspár egyik tagjával beszélgettünk.


Átlagos vasárnap Szerencsen egy kis kitérővel

Járókelőkert kérdeztünk a választások napján, hogy mivel telik a vasárnapjuk a városban.


Kázsmárkon indult a legtöbb kisebbségi jelölt az országban

Kázsmárk községben már reggel kilenc óra körül nagy aktivitás volt tapasztalható, emberek jöttek mentek a művelődési ház környékén, arra várva, hogy végre szavazhassanak.

szavazas_kazsmark005
Van miből választani
Fotó: Vajda János

Majd 210 ezren szavaztak vármegyénkben 15 óráig!

Vármegyénkben 507 914 választópolgár szerepel a névjegyzékben, közülük 15 óráig 209 548-an adták le a voksukat, ez 41,26 százalékot jelent. Ezzel nagyjából az országos átlagban szerepel Borsod-Abaúj-Zemplén, a legnagyobb arányban – a választópolgárok 44,99 százaléka – Vas megyében járult az urnák elé, míg a legkisebb arányban – 38,91 százalék – Bács-Kiskunban voltak aktívak a választópolgárok eddig.


Itt a legfrissebb adatok!

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 15 óra után közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 15 óráig Borsod-Abaúj-Zemplénben a szavazásra jogosultak 41,26 százaléka élt szavazati jogával. Rendkívüli esemény továbbra sem történt Borsodban.


Ahol a legkevesebben szavaznak

Debréte településen van a legkevesebb szavazó az országban, szám szerint tizenhét személyt várnak a helyi polgármesteri hivatalba, a nap folyamán. Egy házaspár Kassáról érkezett, hogy leadja voksát és szavazási kötelezettségének eleget tegyen. A tizenhét választópolgárból 13 óráig tizenegyen adták le szavazatukat.


Lányával szavazott Bánné dr. Gál Boglárka

A családjával érkezett a vasárnapi voksolásra Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke - egyben a Fidesz-KDNP vármegyei listavezetője. A alsózsolcai óvodában kialakított szavazókörben a lányával közösen dobták be a lapokat az urnába. 

Bánné dr. Gál Boglárka és a leánya
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

Már több mint 160 ezren szavaztak vármegyénkben 13 óráig

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 14 óra előtt közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 13 óráig Borsod-Abaúj-Zemplénben 160 640 személy élt a szavazati jogával, ami a jogosultak 31,63 százaléka. Rendkívüli esemény továbbra sem történt Borsodban.


Szavazott dr. Alakszai Zoltán is

Leadta a szavazatát dr. Alakszai Zoltán, Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye főispánja is vasárnap délelőtt, aki szintén fontosnak érezte, hogy részt vegyen a voksoláson. A főispán a Miskolci SZC Bláthy Ottó Villamosipari Technikumban szavazott.

Dr. Alakszai Zoltán
Fotó: Szaniszló Bálint

Szavazott dr. Barkai László is

Dr. Barkai László, a DK, az MSZP, az LMP - Zöldek, Párbeszéd- ZÖLDEK polgármesterjelöltje is délelőtt járult a szavazóurnához. A szavazatát a Könyves Kálmán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában adta le.

Dr. Barkai László
Fotó: Bátori Péter

Dohány András is leadta voksát

Dohány András a családjával érkezett vasárnap délelőtt a voksolásra. A miskolci polgármesteri székért induló, független jelölt a Könyves Kálmán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában adta le a szavazatát.

Dohány András
Fotó: Bátori Péter

Már a szavazók több mint 20 százaléka elment szavazni 11 óráig

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 12 óra előtt közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 11 óráig Borsod-Abaúj-Zemplénben 105 335 személy élt a szavazati jogával, ami a jogosultak 20,74 százaléka.


Pakusza Zoltán is szavazott

Pakusza Zoltán, a Mi Hazánk Mozgalom vármegyei elnöke is leszavazott. A miskolci polgármesteri székért aspiráló jelölt szintén délelőtti időpontot választott a voksoláshoz, szavazatát a Diósgyőri Gimnáziumban adta le.

Pakusza Zoltán
Fotó: Pap Gyula

Varga Andrea Klára voksolt

Varga Andrea Klára, Miskolc alpolgármestere is leadta délelőtt a szavazatát. A Függetlenek A Szinva Városáért Egyesület, Jobbik és Momentum által is támogatott polgármesterjelöltje a Szent Ferenc Általános Iskolában adta le a voksát.

Varga Andrea Klára
Fotó: Bátori Péter

Veres Pál is szavazott

Veres Pál, Miskolc regnáló, de a választáson nem induló polgármestere is leadta a szavazatát. A városvezető a Miskolci SZC Baross Gábor Üzleti és Közlekedési Technikumban voksolt a vasárnapi választáson.

Veres Pál
Fotó: Bátori Péter

Megérkeztek a legfrissebb részvételi adatok 9 órakor

A Nemzeti Választási Iroda nem sokkal 10 óra előtt közzétette a frissített adatokat. Ezek szerint 9 óráig Borsod-Abaúj-Zemplénben 43 069 személy élt a szavazati jogával, ami a jogosultak 8,48  százaléka.


Leszavazott Tóth-Szántai József is a vasárnapi voksoláson

A Pont Mi - Lokálpatrióták Egyesülete - Fidesz és KDNP által is támogatott - miskolci polgármesterjelöltje reggeli időpontot választott a szavazata leadására, melyet a Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikumban tett meg. 

IMG_0101
Tóth-Szántai József
Fotó: Vajda János

Leadta a szavazatát Lehoczki-Spider László

A Nép Pártján által támogatott polgármester-jelölt Miskolcon, a Kós Károly Technikumban lévő szavazókörben voksolt még kora reggel.

IMG_0051
Lehoczki-Spider László
Fotó: Vajda János

Az első részvételi adatok 7 órakor

A Nemzeti Választási Iroda közzétette a legelső részvételi adatokat. Mint kiderült, Borsod-Abaúj-Zemplénben a szavazásra jogosult 507 914 emberből reggel 7 óráig 7 760-an járultak az urnák elé, ami 1,53 százalékos részvételi arányt jelent. 


Elindult a szavazás

Boldván 6 óra előtt néhány perccel már hárman is várakoztak a 001-es számú szavazókör előtt.


Előzetesen írtuk:

Reggel 6-kor kinyitottak a szavazóhelyek és elindult a 2024-es választás. A választók a névjegyzék aláírásával igazolják, hogy átvették a szavazólapokat június 9-én; idén azonban nem kell minden választástípus – önkormányzati, európai parlamenti (EP-)és nemzetiségi választás – névjegyzékét külön aláírni.

A választópolgárnak a szavazatszámláló bizottság előtt igazolnia kell személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját (korábbi elnevezés szerint személyi számát). A nem magyar állampolgárságú választópolgárok esetében a személyazonosság igazolására alkalmas (a magyar hatóságok által kiállított érvényes okmányok mellett) az EU más tagállama által kiállított személyi igazolvány, illetve útlevél is. Az okmányoknak természetesen érvényeseknek kell lenniük.

Nem engedi a bizottság szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és a lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.

Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat, amelyeket a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választópolgárnak alá is kell írnia a névjegyzéket.

A szavazólapokat a könnyebb megkülönböztethetőségért eltérő színű kerettel látták el: az EP-szavazólap kerete kék, a főpolgármesteri szavazólapé rózsaszín, a polgármesteri szavazólapé sárga, a vármegyei és fővárosi listás szavazólapé szürke. Az egyéni listás és egyéni választókerületi szavazólap egységesen fehér. A választópolgár a szavazólapokkal egy fehér borítékot is kap, abba teheti szavazatát, mielőtt az urnába dobja.

A nemzetiségi választás szavazólapjai teljes egészében zöld színűek, a választópolgárnak ezeket zöld színű borítékba kell tennie és le kell ragasztania, mielőtt az urnába dobja, különben a szavazata érvénytelen lesz. Amennyiben az EP-választás vagy a helyi önkormányzati választás fehér szavazólapjai a zöld borítékba kerülnek, azokat nem lehet figyelembe venni az eredménymegállapításnál.

Az önkormányzati választás pénteken lezárt névjegyzékben 7 millió 850 ezer 271 választópolgár szerepel, az európai parlamenti (EP-) választáson pedig 7 millió 803 ezer 555-en szavazhatnak.

A jegyzők pénteken zárták le a névjegyzékeket, a Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szombat reggeli adatai szerint az önkormányzati választás lezárt névjegyzékében szereplők közül 7 677 142 magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgár.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában