Szabadidő

2024.07.12. 18:00

Társasjáték-robbanás: miért jó együtt játszani?

Régen is asztalhoz ültek az emberek egy klassz társasjátékkal, manapság viszont még többen kedvelték meg ezt a szórakozást Puskás Tibor szerint.

Édes Richárd

Puskás Tibor Gémeskút klub alapítója egy klubfoglalkozáson

Forrás: olvasó

Már 8 éve működik a Gémeskút Társasjáték Klub Miskolcon. A közösséget alapító Puskás Tibor szerint a társasjátékok gördülékennyé, problémamegoldóvá formálják a gondolkodást,  összehozzák és az asztalhoz ültetik a családokat és a baráti társaságokat. 

A társasjátékok fanatikus rajongója

„A 2010-es évek elején láttam, hogy világszerte óriási lendületet vett a társasjátékok népszerűsége és fejlődése. 2014-ben csöppentem be a társasok körforgásába. A Pandemic, egy járványról szóló játék hozta meg a kedvemet a játékokhoz, egyből nagyon betalált nálam.”

Innentől érdekelni kezdte a játék, mint elv, hatás és az is, hogyan hat az emberre. Kíváncsisága nem a nulláról indult, mert előtte már jó ideje foglalkozott számítógépes stratégiai játékokkal. 

A társasjátékok tervezése is élénken érdekli Puskás Tibort: szerinte izgalmas kérdés, hogyan működik egy városépítő vagy űrben játszódó gyarmatosító, harcoló játék, ha azt az „asztalra teszik” vagyis társasjátékot készítenek belőle. Kutatni kezdett a témában a neten, és apránként ráébredt, hogy már léteznek ilyen társasjátékok, érdemes elmélyedni a világukban. 

Futószalagon jönnek az újak

Régen is asztalhoz ültek az emberek egy klassz társasjátékkal, manapság viszont még többen kedvelték meg ezt a szórakozást. Beindult egy öngerjesztő folyamat,  terjedni kezdtek, ma már annyi játék van, hogy Puskás Tibor szerint már csak „csillagászati számokkal” lehet a piacon lévő játékok mennyiségét jellemezni: „A boardgamegeek.com-on, a világ legnagyobb társasjáték oldalán jelenleg több százezer játékról olvashatnak részletes leírást az érdeklődők.”

Puskás Tibor a társasjátékok között

Németországból beszivárogtak a modernebb játékok, és egyre többen kedvelték meg az euro-jellegű, pontgyűjtő társasjátékokat. Utóbbiak már inkább a stratégiai szemléletű játékosoknak valók, mert komplexebb döntések kellenek a győzelemhez, a szerencse itt már kevés a végső diadalhoz. 

A miskolci Gémeskút Társasjáték Klubban közel 130 játékot próbálhatnak ki az érdeklődők a könnyű családi kategóriától a bonyolult stratégiai játékokig. 

„Azért alapítottuk a klubot, mert ketten nem tudtunk Catant játszani”

A társasjátékok számának növekedésével együtt gombamód szaporodni kezdtek a társasjáték klubok is. Így alakult a miskolci Gémeskút Társasjáték Klub is Puskás Tibor elnök vezetésével. 

„A klub alapításának idején egy barátommal Catan telepeseit akartunk játszani, ehhez viszont hárman kellenek. Így alapítottuk meg a klubot, ahol jelenleg több százan játszunk, bár a résztvevők mindig változnak.”

Rendszeresen legalább 50 ember jár össze a miskolci József Attila Könyvtárban működő klubban. Puskás Tibor szerint csütörtök délutánonként jellemzően 20-25 fő ül le az asztalhoz egy társasjáték partyhoz. Az elnök és játékostársai hamarosan érezték, hogy a klasszikus Catan-típusú játékok felett alaposan eljárt az idő. Így olyan újdonságokkal ismertették meg a kezdő játékosokat, mint a családi asszociációs történetmesélő Dixit, vagy a járványokról szóló Pandemic. Egy társasjátékokra kíváncsi családnak ideális belépő lehet a Ticket to Ride is, amelyben vonatútvonalakkal és térképekkel kell városokat összekapcsolni. 

Kik járnak a miskolci társasjáték klubba?

Puskás Tibor egy összetartó közösséget szervezett, ahol a játékosok nevetni is tudnak egymás hibáin. Az összejöveteleken rendszeresen szerepet kap egymás zrikálása, és a humor is nagy „cementje”, összetartó eleme a társaságnak.

„Nehéz meghatározni a társasjátékosok karakterét. Mindenféle ember jár játszani. Sok köztük az informatikus, mert a társasok logikája a programozással rokon területet képvisel.”

A mérleg nyelve Puskás Tibor szerint az erősebbik nem felé mozdul el: 70 százalékban férfi és 30 százalékban nő jön a miskolci klub összejöveteleire.

„Persze vannak ellenpéldák. Egy alkalommal egyedül én voltam fiú egy alpakafarmot igazgató játékban, az Altiplanóban, és alaposan meg is vertek. Analitikában igen erősek tudnak lenni a hölgyek”- mesélt tapasztalatairól a Gémeskút vezetője. 

Egy tipikus csütörtöki klubdélutánra már 14 éves kortól jönnek hozzájuk játékosok, a legidősebb játékosuk pedig 70 éves volt. 

Szombatonként időnként Társasjáték Maratont tartanak, amikor reggel 9-től akár 18 óráig játszanak az asztalnál. Korábban 3 napos társasjátékos tábort is szerveztek. És vannak ennél elszántabb „heavy gamerek” is a klubban: „A klub legdurvább rekordját egy 8 fős társaság tartja, akik 12 órán át játszottak Twilight Imperiumot, egy epikus űrstratégiát rengeteg bolygófoglalással és diplomáciával.”

A könnyű játékoktól haladjunk a komplexebbek felé

Puskás Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy figyelni kell a játékok megismerésének és tanulásának folyamatára, mert ez is könnyen elveheti a kezdő játékosok kedvét. Nem szabad egy extra bonyolult Anachronyval kezdeni, erre alkalmasabb a Ticket to Ride. Sok kezdő játékos kedveli a Stone Age-et is, ami egy kőkorszakban játszódó munkáslehelyezős játék. És innen lehet haladni a komplexebb játékok felé.  A bonyolultabb, stratégiai szemléletű játékokban kisebb szerepet játszik a szerencsefaktor, inkább az egyéni döntéseknek van meghatározó szerepük. 

Mindig érdekes kérdés az, hogy a „bonyolultság szerelmesei” az első időkben melyik játékkal indítsanak. Erre a célra alkalmas lehet az Altiplano, ahol egy alpakacsaládot menedzselünk. Vagy a Concordia, ami egy kereskedői hálózat építésével foglalkozik az ókori Római Birodalomban. 

Milyen a jó társasjáték?

A Gémeskút alapítója szerint fő értéke az újrajátszhatóság: „Valahányszor asztalra kerül, mindig újszerű élményt kelt az emberben. Lényeges, hogy több úton el lehessen benne jutni a célhoz. Ne ismételje magát minden játékpartyn, mert az hamar unalmassá válhat. A társasjáték tartsa fenn az érdeklődést, legyen izgalmas.”

Még jobb, ha érzi a játékos, hogy szoros a verseny, kiegyensúlyozott a küzdelem. Mert kevés kellemetlenebb és „játékgyilkosabb” tapasztalat létezik, mint amikor egy játékos behozhatatlan előnyre tesz szert, és az ellenfeleknek emiatt elmegy a kedve a folytatástól. 

Manapság már vannak kooperatív és kompetitív társasjátékok. A Gémeskút vezetője szemléltette a két különböző játékfajta logikáját. A kooperatív felépítésű játékokban a résztvevők egymással szövetkezve oldanak meg küldetéseket, míg a kompetitív szerkezet azt jelenti, hogy egymás ellen harcolnak a játékosok, és sokszor keresztbe tesznek egymásnak a győzelem érdekében. 

„A társasjáték fejleszti az ember gondolkodását, magát a szemléletét. A játékokból sok mindent magunkkal vihetünk az életbe. Rugalmasabbá, gördülékenyebbé válik tőle a gondolkodásunk”-hívta fel a figyelmet a játék jótékony hatásaira Puskás Tibor. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában