2024.07.17. 14:20
Tíz biztonsági tipp a nyaraláshoz
Még soha nem utaztak annyian, mint idén nyáron, és a turisták több pénzt is költenek, mint valaha - derült ki a Mastercard Economics Institute "Travel Trends 2024" című, 74 országra kiterjedő felméréséből.
Számtalan lépés vezet ahhoz, hogy biztonságos legyen az utazás
A turizmus továbbra is kiválóan teljesít Európában, részben az amerikai utazási kedvnek köszönhetően. Az utazási ágazat az egyik legerősebb szektor az európai gazdaságban, amit jól mutat, hogy 2023-ban az utazók 2,91 milliárd vendégéjszakát töltöttek el, míg ez a szám 2019-ben még csak 2,88 milliárd volt. Az amerikai turisták jelenléte nőtt Európában: közülük egyre többen látogatnak el Spanyolországba, Portugáliába és az Egyesült Királyságba is.
Aki külföldi nyaralást tervez, annak érdemes észben tartania az alábbi biztonsági tippeket, hogy nyaralása felhőtlen legyen, valamint a pénzét az utazás előtt és közben is biztonságban tudja.
1. Foglaljon megbízható weboldalakon!
Ha repülőjegyet, szállodát vagy programot foglal, azt csak jó hírű, megbízható szolgáltatónál tegye!
Mielőtt végleg lefoglalna egy ajánlatot, mindig olvassa el a korábbi ügyfelek beszámolóit!
Mindig ellenőrizze le, hogy a cég, aminél foglalni készül, rendelkezik-e élő telefonszámmal és számlázási címmel!
2. Használja a saját eszközeit és a biztonságos Wi-Fi hálózatokat!
Ne vásároljon olyan eszköztől, ami nem az öné!
Mindig tartsa frissen az eszköze operációs rendszerét, hiszen csak így tudja kihasználni a legújabb biztonsági fejlesztéseket.
Soha ne vásároljon olyan nyilvános Wi-fi hálózatokon, mint például a kávézók vagy repterek hálózatai! Külföldön ez hatványozottan igaz.
Ne feledje, hogy adatai és pénzügyi fiókjai veszélyben lehetnek, ha egy nem biztonságos hálózatot használ! Inkább vegye igénybe a mobilnetét, de még biztonságosabb, ha megvárja, amíg az otthoni hálózatát tudja használni!
3. Legyen tisztában a jogaival!
Ellenőrizze bankján vagy hitelkártya-szolgáltatóján keresztül, hogy milyen juttatásokkal és biztosításokkal rendelkezik külföldi tartózkodása idején!
Ismerkedjen meg alaposan a visszatérítési folyamatokkal! Ez segíthet felkészülni az olyan problémás esetekre, mint amikor számláját csalárd terhelések érik, vagy amikor sérült, hibás árut kézbesítenek önnek.
4. Biztosítsa eszközeit!
Használjon több lépcsős azonosítást, például kombináljon egy erős jelszót biometrikus adatokkal, online fiókjai és digitális tárcáinak védelme érdekében!
Így, ha az egyik védelmi eszközt fel is törnék, a csalók továbbra sem tudnának túljutni a második védelmi vonalon, és így az ön pénzéhez sem tudnának hozzáférni.
Látogassa meg bankja weboldalát, és tekintse meg az ott található specifikus, utazással kapcsolatos tanácsokat!
Mindig konnektoron keresztül töltse a készülékeit, hiszen az USB és USB-C csatlakozókon adatokat is lehet mozgatni, így sosem lehet kizárni, hogy ezeket az aljzatokat adatlopásra használják.
5. Készítsen biztonsági másolatokat, és mindig mentsen a felhőbe is!
Állítsa be telefonját úgy, hogy az biztonsági mentést készítsen az adatokról a felhőbe: így, ha elveszítené készülékét, akkor is hozzáférhet a legfontosabb dokumentumaihoz. Továbbá tartson magánál nyomtatott másolatokat az összes úti okmányáról!
6. Győződjön meg róla, hogy emlékszik a kártyája PIN-kódjára és ellenőrizze a kártyához beállított limiteket!
A hitelkártya vagy betéti kártya vásárlási- és készpénzfelvételi limitjének és PIN-kódjának ismerete megkönnyítheti az utazást. A PIN-kódot ATM-eknél és számos külföldi terminálnál is meg kell adni. Ráadásul több országban a megszokottól eltérő lehet, hogy mekkora összeget lehet elkölteni egy érintésmentes tranzakció során, így különösen fontos, hogy tisztában legyünk ezzel a négyjegyű kóddal.
7. Állítson be riasztásokat!
A riasztások beállításával könnyedén nyomon követheti számláit, és gyorsan észreveheti az ön által nem ismert tranzakciókat. Ha csalásra gyanakszik, azonnal lépjen kapcsolatba a kártyáját kibocsátó pénzintézettel
8. Mindig legyen önnél többféle fizetőeszköz!
Tartson magánál egy másik fizetési eszközt, arra az esetre, ha pénztárcája elveszne vagy ellopnák! Adja hozzá kártyáját egy mobiltárcához, mert így vész esetén okos eszközeit is használhatja fizetéshez!
9. Ne osszon meg túl sok információt!
Semmiképpen se ossza meg részletes útitervét a közösségi médiában! Minél könnyebben lekövethető, hogy mikor és hol tartózkodik, annál könnyebben lehet ön ellen bűncselekményt elkövetni. Ez az out of office emailre is vonatkozik, hiszen a csalók azt is felhasználhatják az ön lekövetésére.
10. A lehető leggyorsabban jelentse, ha elveszítené kártyáját!
Ha utazás közben eltűnik a kártyája, azonnal jelezze a bankjának! Ha kártyáját korábban hozzáadta egy digitális pénztárcához, és az eszköz még mindig az ön birtokában van, a kártyakibocsátó frissítheti a digitális pénztárcát az új kártyaadatokkal, így ön tovább használhatja azt, amíg az új kártya megérkezésére vár.
Ha utazás közben bármilyen okból kapcsolatba kellene lépnie bankjával, a segítség mindig csak egy telefonhívásnyira van - tárcsázza bankja éjjel-nappal hívható ügyfélszolgálatát vagy keresse fel bankja weboldalát!