2024.08.07. 07:00
Az anyatej kincs a kisbabák számára
Augusztus 1-e az anyatejes táplálás világnapja, amit 1992-től tartanak világszerte. Ezzel a nappal kezdődik a szoptatás világhete is. A szoptatás az anyának és babának is jót tesz. A WHO ajánlása szerint hat hónapos korig kizárólag az anyatejes táplálás az ideális. Az anyatejben ugyanis olyan, semmivel sem pótolható anyagok találhatók, amelyek védettséget nyújtanak a fertőzésekkel szemben, erősítik az immunrendszert, az anyánál a szoptatás pedig csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.
A legfontosabb tanács, hogy a baba igénye szerint szoptassunk!
Forrás: Shutterstock
Fotó: Natalia Deriabina
A szoptatás valakinek könnyebben, valakinek nehezebben megy. Az is előfordul, hogy ami az első gyermeknél még nehézkes, kihívásokkal teli folyamat, az a harmadiknál már ösztönösen és könnyen jön, erről mesélt nekünk Nagyné Aranyi Hajnalka dúla, a Holdam Egyesület társelnöke.
Szoptatás előírás szerint
Hajnalka 29 éves lesz, és három gyermek édesanyja, az első gyermekét 22, a másodikat 25, a harmadik babát 27 éves korában szülte. Mikor az első gyermeke született, sajnos már a kórházban rengeteg elbizonytalanító tényezővel találkozott a szoptatással kapcsolatban. Azt tapasztalta, hogy ha valamit kérdezett, akkor arra sokszor egymásnak ellentmondó válaszokat kapott. Nagyon fiatal és tapasztalatlan volt még, ezért próbált volna a környezete tanácsaira támaszkodni, illetve mindent könyv szerint csinálni. Három óránként szoptatott, minden alkalommal mérte a babát, írta az eredményeket, a maradék tejet lefejte az utolsó cseppig. Mindent jól szeretett volna csinálni, annak ellenére, hogy ez egy idő után már nagyon megterhelő volt számára, és a teste is jelzett, kétszer lett komoly mellgyulladása.
Szoptatás a baba igényei szerint
A második gyermeknél védőnő váltás következett, és ennek pozitív következménye az lett, hogy a szakember rávezette, mi is az az igény szerinti szoptatás. Kiemelte, hogy figyelje a jeleket, amivel jelzi a babája, hogy éhes: cuppog, tátog, kidugja a nyelvét, forgatja a fejét, keres, a szájába veszi a kezét, szopja az öklét, nyöszörög, hangokat ad ki, nyugtalanná válik. Ennek következtében Hajnalka már a babája igényeit vette figyelembe a táplálásnál, így a tejmirigy gyulladása is sokkal enyhébb lett, és 18 hónapos koráig tudta szoptatni gyermekét.
Hajnalka azt is eldöntötte, hogy a saját bizonytalanságát is szeretné felszámolni, ezért amint indult Miskolcon a dúlaképzés, rögtön jelentkezett, és el is végezte azt, ekkor az első gyermeke hároméves volt a második pedig kisbaba.
A harmadik baba meghozta a magabiztosságot
A harmadik gyermeknél már képzett dúlaként, más családokat is végigkísérhetett a várandósság, a családdá válás, a gyermekágyi időszak folyamatán, és ez nagyban segített abban, hogy rálásson a saját hibáira is, és ezeket korrigálva még magabiztosabban működjön anyaként. Itt már minden sokkal könnyebben ment, eddig is értette elméletben, hogy mit jelent az, hogy igény szerinti szoptatás, de a dolog ösztönössége ekkor ért be. Hajnalka véleménye, hogy jelenleg hiába három gyermeket kell koordinálnia a mindennapokban, mégis minden könnyebb és természetesebb, ami valószínű, az évek tapasztalatainak, tudásának és a rutinnak is köszönhető.
Érdemes tanácsot kérni
Hajnalka véleménye az, hogy ha a szoptatás élménye első körben nem olyan pozitív, akkor nagyon sokat jelenthet a környezet biztatása. A Holdam Egyesület fenntartásában működő Újhold Közösségi Térben pontosan ezért minden hónapban meghívnak egy szoptatási tanácsadót. A következő alkalom nagy valószínűséggel szeptember második hetében lesz, amit Dr. Tóth-Fazekas Enikő diplomás laktációs szaktanácsadó, csecsemő és gyermekgyógyász orvos tart majd.