1 órája
Sokkol és akár egy csokiért cserébe korizni visz minket a MiReHu! - képek, videó
A MiReHu Nonprofit Kft. (MiReHu) ismét részt vesz az Európai Hulladékcsökkentési Héten. Az idei kampány központi témája az élelmiszer-pazarlás. Riasztóak a számok, mutatjuk mi mindent dobunk ki. A hét során akár egy tábla csokiért cserébe korcsolyázhatunk is a cégnek köszönhetően.
Az emberiség egyik legnagyobb problémája az élelmiszer-pazarlás
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét célja a hulladéktermelés csökkentése, az újrahasználat népszerűsítése, valamint a fenntartható életmód fontosságának hangsúlyozása. A MiReHu már hetek óta felkészítő kampányt folytat online felületein, ezen a héten pedig interaktív programokkal irányítják a figyelmet az élelmiszer-pazarlás csökkentésére és az ehhez kapcsolódó személyes felelősségvállalás jelentőségére – tájékoztatta a boon.hu-t Ladányi Roland, a MiReHu ügyvezetője.
Edukációs roadshow az élelmiszer-pazarlás csökkentésére
Az emberek figyelmét edukációs roadshow segítségével szeretnék felhívni az élelmiszer-pazarlás súlyos problémájára. Meghökkentő, de tudományos alappal rendelkező installációkat helyeznek el naponta kétszer Miskolc különböző, sűrűn látogatott részein.
Különböző látványelemeket használunk
– ismertette Ladányi Roland.
Indítottunk augusztus végén egy fotópályázatot, abból készítettünk egy totemoszlopot, sokk-kollázs néven, hiszen nem eltitkolt cél, hogy egy kicsit sokkoljuk az embereket, így felhívva a figyelmüket a pazarlásra. Kihoztunk egy alternatív „zen kertet”, amit a Miskolcon begyűjtött bio hulladékokból válogattunk. Ezt látva mindenki belegondolhat, hogy miket pocsékolunk el, hiszen találunk benne fél tortát is.
Riasztóak az adatok
Az elkerülhető ételhulladékok összetételét és éves mennyiségét tetris-szerűen jelenítik meg a roadshow-n. Az installációt otthonokban fellelhető, lejárt vagy a lejárati időhöz közel álló élelmiszerekből állították össze, hogy láthatóvá tegyék a pazarlás fizikai mennyiségét.
Ez látványosan megmutatja, hogy ma Magyarországon egy ember mennyi megelőzhető élelmiszer-hulladékot dob ki. Ennek az átlagos mennyisége több 26 kiló fejenként, ami hatalmas szám, ezt kötelességünk bemutatni és egy picit sokkolni vele az embereket, hogy ezzel valamit kezdeni kell, lépni kell
– hangsúlyozta a MiReHu ügyvezetője.
Az installációk célja nem csupán a megdöbbentés, hanem a pozitív gyakorlatok és a személyes felelősség hangsúlyozása.
A járókelőkkel beszélgetve élelmiszer-fogyasztási szokásaikról igyekeznek ösztönözni őket a tudatos vásárlásra.
Roadshow az élelmiszer-pazarlás csökkentésére 2024.11.18.
Fotók: Mogyorósi Zsolt PipóJégre visz minket a MiReHu
A roadshow mellett további figyelemfelkeltő akciók és programok is várják az érdeklődőket a hét folyamán.
- A biohulladék útját ismerhetjük meg kedden a Centrum előtt. A biohulladékok elkülönített gyűjtésének és kezelésének gyakorlatát mutatják be egy interaktív kiállításon. Az érdeklődők megismerhetik a gyűjtési módszereket, a szükséges edényzeteket, valamint a hulladékkezelés folyamatát.
- Szerdán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai érkeznek a MiReHu-hoz, akik hulladékgazdálkodóként elsőként csatlakoztak a Nébih élelmiszer-pazarlás ellen indított programjához. A szakemberek nagykövetekké képzik a szemléletformálásban résztvevő kollégákat, akik a megszerzett tudás alapján a hét több napján is gyerekcsoportokat fogadnak szemléletformálás céljából.
- „Ronda, de finom” kampány: csütörtökön a Búza téri piacon kitelepülve mutatják be, hogy a sérült, de fogyasztható zöldségek és gyümölcsök ugyanolyan ízletesek és tápanyag dúsak, mint a tökéletes példányok. Zöldségpucolási bemutatóval szemléltetik, hogy a külalak nem befolyásolja az élelmiszer beltartalmát.
- „Vidd a jégre!” – Pénteken a kettes jégpályára a közönségkorcsolya belépőjegye tartós élelmiszer-adomány, amellyel rászorulókat támogat a MiReHu. Népszerűsítik az élelmiszer-adományozást és a fagyasztást, mint hatékony élelmiszermentési módszert
A minőségmegőrzési idő csak tájékoztat
A minőségmegőrzési idő azt a dátumot jelzi, ameddig az élelmiszernek meg kellene őriznie a minőségét. Az élelmiszerek nagy része ezen a dátumon túl is fogyasztható, erről tabló segítségével tájékoztatják a látogatókat. Kovács Bence környezetmérnök ezzel kapcsolatban így fogalmazott:
A tojás a közkeletűen lejárati időnek nevezett dátum után akár két hétig is fogyasztható, míg a szárazáruk, például a tészta, fűszerek vagy instant termékek akár kilenc hónapig, a konzervek pedig a minőségmegőrzési időn túl további egy évig is biztonságosan fogyaszthatók.
Morzsapartira is biztatnak
Hétfő délben a MiReHu munkatársai Morzsapartit tartottak, mindenkit arra ösztönözve, hogy a hétvégi menüből megmaradt ételeiket hozzák magukkal és fogyasszák azt vagy cseréljenek a kollégáikkal. A közösségi élményhez így kapcsolódik az edukáció és az élelmiszermentés.
Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.
boon.hu video
- Szépségnapot tartottak a vakok és gyengénlátóknak (fotók, videó)
- Miskolci Termelői Nap: téli ízek, zakuszka és csipkebogyó tea - fotók, videó!
- Rózsává változtak a kenyerek - fotókkal, videóval
- Ennél cukibbat nem gyakran lát Miskolcon - videó
- Hatással lesz a turizmusra - fotók, videó