2024.11.09. 20:00
Rommá égett otthonok: mitől válik egy lakás időzített bombává?
Öt tűzeset is borzolta a kedélyeket Borsodban kedden. A szakértőtől megtudtuk, hogy a lakások, házak nagy részének elektromos hálózata annyira elavult, hogy nagy részükben bármikor bekövetkezhet lakástűz.
Sok tűzeset megelőzhető lenne villamos biztonsági felülvizsgálat igénybevételével. Rejtett hibák akár új építésű ingatlanokban is előfordulhatnak.
Fotó: getty images
Idén csak Borsod vármegyében eddig 473 lakástűz volt, amelyekben sajnos öt ember életét vesztette. A lakástüzek leggyakoribb oka az elektromos eredetű tűz. Ingatlan adásvételnél kötelező villamos biztonsági felülvizsgálat során rengeteg ingatlanról derül ki, hogy valóságos időzített bombák.
A lakástűz leggyakoribb oka elektromos hiba
Ahhoz képest, hogy milyen állapotok uralkodnak, nem is sok a tűzesetek száma
– nyilatkozta a boon.hu-nak Repka Ádám villamos biztonsági felülvizsgáló.
Január 29-től ingatlan adásvételkor kötelező a lakás vagy ház villamos berendezéseinek műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni, ezt nevezik villamos biztonsági felülvizsgálatnak
– magyarázta a szakértő. Megosztotta tapasztalatait:
Csak Miskolcon idén 94 ingatlant vizsgáltam felül, ezeknek nagyjából a harmada olyan állapotban van, hogy bármikor leéghet és tragédiához vezethet. A maradék hetven százalékban is előfordulnak szabványossági hibák.
A túlterhelt hálózatok veszélyei
A hazai lakástüzek jelentős része elektromos meghibásodások miatt keletkezik. Ennek fő oka, hogy a régebbi lakóházak elektromos hálózatait nem tervezték a manapság használt nagy mennyiségű elektromos eszköz kiszolgálására. Az idők során egyre több eszközt használunk otthonunkban, ami sokszor túlterheli a régi vezetékeket és azok kötéseit. Ha túlterheljük a hálózatot, az folyamatosan melegszik, egészen addig, amíg a szigetelés meggyullad.
Felújított otthonok rejtett elektromos hibákkal
A villamos biztonsági felülvizsgáló szerint az esetek nagy részében csupán egy konnektor, lámpa vagy földelő szonda hibás. Az állapotfelmérés után a vevő tisztában van azzal, mit kap. Nemrégiben egy gyönyörűen felújított ingatlan esett át a vizsgálaton, makulátlannak tűnt, új lámpákkal, kapcsolókkal és elosztókkal, de a csatornákban megmaradtak a régi alumíniumvezetékek, így minden mérésen megbukott.
Első ránézésre minden újnak tűnt, de a mérések kimutatták, hogy a felújítás nem terjedt ki a láthatatlan, de lényeges részekre
– mesélte a szakértő. A felülvizsgálat tehát fontos a vásárlók számára, hogy tisztában legyenek az ingatlan állapotával. Amennyiben felülvizsgálat nélkül következik be tűzeset, sok esetben a biztosítók sem fizetnek.
A kilencvenes évek elején készültek a legjobb szerelések
Ha nem készül el a felülvizsgálat és eladás után derül ki, hogy rossz a rendszer, akkor ez rejtett hibának minősül. Tragédia esetén, ha nincs felülvizsgálat, az eladó felelőssége is felmerülhet. Bár az ügyvédek általában tájékoztatják az eladót és a vásárlót, a szerződések több oldalas szövegében ez gyakran elsikkad. Az ingatlanirodák többsége automatikusan elkészítteti a villamos biztonsági felülvizsgálati jegyzőkönyvet, ezzel védve mind az eladót, mind a vásárlót, sokan azonban még mindig tartanak attól, hogy a felülvizsgálat elriaszthatja a vevőt.
Általánosságban elmondható, hogy a hatvanas években épült ingatlanok, megfelelő karbantartás mellett jellemzően biztonságosabbak. Ha viszont egy elektromos hálózathoz részlegesen nyúltak hozzá, az problémát okozhat. A legjobb szerelések a nyolcvanas évek végén, kilencvenes évek elején történtek, amikor már megfelelő anyagok álltak rendelkezésre. Meglepő módon az elmúlt öt év szerelései a legrosszabbak.
– osztotta meg tapasztalatát Repka Ádám.
A tűzoltók ingyen jönnek...
Egy burkoló munkáját egy laikus is meg tudja ítélni, de a villamossági munkálatok esetén műszer nélkül senki nem tudja megállapítani, hogy megfelelően lettek-e elvégezve a villamos-kötések
– hangsúlyozta a szakértő. A villamossági munkálatok minősége műszeres vizsgálat nélkül tehát nehezen ítélhető meg.
Ingatlan adásvételnél tehát kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat, és egyre több magánszemély is kéri ezt a vizsgálatot, adásvételtől függetlenül, hogy megelőzzék az esetleges tragédiákat. Hetente már legalább egyszer érkezik hozzá ilyen megkeresés. Arra a kérdésre, mennyibe kerül egy ilyen felülvizsgálat, Repka Ádám elmondta, hogy néhány tízezer forintból több tízmilliós tragédiák előzhetők meg. Hangsúlyozta, hogy a felülvizsgálat mindenképpen személyes jelenlétet és műszeres méréseket igényel.
A jó villanyszerelő drága, a jó felülvizsgáló drága, a tűzoltók viszont ingyen kijönnek
– zárta szavait a szakértő.