2024.08.20. 13:00
Az Év Mestere lett a tiszadorogmai kosárfonó
A Magyar Művészeti Akadémia és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége az Év Mestere címet adományozta Makkai Kálmánné tiszadorogmai hagyományőrző, Gránátalma-díjas népi iparművész kosárfonó részére.
A 38. Mesterségek Ünnepén elismerték a népi iparművészek munkáját. A miskolci Fügedi Márta Népművészeti Egyesület és a mezőkövesdi Matyó Népművészeti Egyesület tagja, Makkai Kálmánné Zsóka rangos elismerésben részesült.
Ezért jár a díj
Az Év Mestere díj a szakmák meghatározó egyéniségeit illeti meg, közülük is az adott év Mesterségek Ünnepén legjobban szereplő alkotó kézművest. A Mesterségek Ünnepén bemutatott tárgyai magas esztétikai érzékről, hagyomány ismeretről és a szakmai iránti elhívatottságról tanúskodnak. A Mesterségek Ünnepén kialakított árusító standja összhangban van alkotásai minőségével, mesterségét újszerűen, a látogató közönség részére vonzó módon mutatja be. A díjjal oklevél, pénzjutalom és „Év Mestere” korsó jár.
Tiszadorogma a kosárfonás egyik otthona
A kosárfonó népi iparművész 2021-ben, a Gránátalma-díj elnyerése után nyilatkozott a boon.hu-nak. Ekkor elmondta:
A szülőfalum Tiszadorogma, ahol nagy hagyománya van a kosárfonásnak, mivel a Tisza árterében rengeteg alapanyagot, megfelelő kelésvesszőt találtak. Manapság azonban sajnos már csak ketten foglalkozunk ezzel hivatásszerűen.
A kosárfonás hagyomány a családjukban
Tulajdonképpen beleszülettem a mesterségbe, a vesszők között tanultam meg járni. A családban apai ágon is értettek a kosárfonáshoz, de én anyukámtól tanultam és most úgy éreztem, hogy neki nyertem meg az Élő Népművészet kiállítás díját. A csipkés talpú, magas fülű májuskosár fonása is a mi családunk nevéhez fűződik. Mai napig, hogyha egy ideig nem tudok fonni, ürességet érzek. A kosárfonás benne van a zsigereimben, szerelmes vagyok a vessző illatába.