2024.09.06. 07:00
Hazaviszik, visszaváltják vagy kidobják a flakont a diákok?
Kiderítettük, mit kezdenek a diákok a visszaváltható flakonokkal.
Üvegvisszaváltás egy automatánál. No de mi a helyzet az iskolákban?
Fotó: MW
Idén új italcsomagolás-visszaváltási rendszert vezettek be Magyarországon, minden visszaváltási jelöléssel ellátott, egyszer használatos üveg, fém és műanyag palackos ital csomagolása visszaváltható lett, amelyért a MoHu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. a felelős. A rendszer júniusban, kisebb-nagyobb problémákkal élesedett. A boon.hu több cikkben is foglalkozott a témával. Beszámoltunk arról, hogy sok helyen nem tudják visszaváltani a vásárlók az ötven forintos PET-palackokat, valamint arról is, hogy ezeken a helyeken már olyanok is megjelentek, akik olcsóbban felvásárolják a flakonokat. Az első iskolai hét vége felé arra voltunk kíváncsiak, hogy a diákok mit csinálnak az ötven forintos műanyagokkal.
Van, aki kidobja
A fiam másfél literes innivalót vesz magának és nem tudom meggyőzni arról, hogy ne dobja ki a flakont
– mondta el a boon.hu-nak Oláh Tímea. Hasonlóan tesz Molnár Ágota, egy nyolcosztályos gimnázium diákja is, aki elmondta, hogy sokszor ő is csak a kukába dobja a flakont. Bár tudja, hogy vissza is válthatná, ha tele van a táskája, inkább lemond az ötven forintról.
A kulacs nagyon népszerű lett
Udvari Krisztina gyermekei kulacsot használnak. Ő most keres egyliteres, BPA mentes műanyag kulacsokat:
Üveg kulacsokat használnak, de a fél literes is nehéz, ezeket szeretném lecserélni egyliteres műanyag kulacsokra
– mondta el Krisztina. Szabó Sára üveg kulacsot használ, ha néha ivólevet inna, hazaviszi a flakont.
Sok kicsi sokra megy, nem dobom ki, ha flakonos innivalót veszek. Az iskolában van automata, amiben olyan fémdobozos üdítők vannak, amiket ki lehet dobni, azt többen használják
– tette hozzá a 11. évfolyamos lány. Elmondta továbbá, hogy sok osztálytársa szintén kulacsozik, de ők sem mindig azt töltik újra, van, hogy az iskolabüfé kínálatából választanak.
A takarítók nem dobják ki
Rengeteg műanyag flakon marad a gyerekek után
– nyilatkozta portálunknak Zsuzsa, aki harminc éve takarít az egyik miskolci gimnáziumban. Elmondása szerint a padokban, és a szemetesekben is sok – jellemzően fél literes, de előfordul másfél literes – flakon van.
Néhány éve minden folyosón és minden osztályterem bejáratánál – egy pályázatnak köszönhetően – szelektív szemétgyűjtőket raktunk ki. A gyerekekben megmaradt a rutin, hogy ezekbe dobják az üres műanyagokat. Az elején gondolkoztunk, hogy mi legyen ezekkel, azt találtuk ki – többen vagyunk takarítók itt – hogy közösen visszavisszük és kávét, szörpöt, teát, hasonló dolgot veszünk az árából magunknak
– osztotta meg azt, hogy mi lesz a sorsa az ép, de iskolában maradt flakonoknak.
PET palack visszaváltás
Fotók: Mogyorósi Zsolt Pipó